Blog

Aküsü Biten Araba Nasıl Çalıştırılır


Aküsü Biten Araba Nasıl Çalıştırılır

Acil bir yere yetişmeniz gerekiyor, hızla aracınıza doğru ilerleyerek marş yaptınız ve “ınn ınn” gibi bir zorlama sesini duydunuz. Sonra da aracınız çalışmadı. Ne kadar kötü bir senaryo değil mi? Evet kötü ama ne yazık ki bu olayla karşılaşan insan sayısı azımsanamayacak kadar yüksek seviyede. Acaba neden çalışmadı? Akıllara direk “akünün basmaması” gelir. Haksızda sayılmazsınız İstatiksel olarak araç çalışmadığında farklı sorunlar ortaya çıkabilse de arızaların büyük çoğunluğu akü kaynaklı oluyor.  Peki, bunu yaşamamak adına neler yapmalıyız? Gerçekten akü kaynaklımı nereden anlarız, bu akü neden biter?

Motorunuza kulak verin, elektrik sistemini gözlemleyin

Öncelikle arızanın gerçekten aküden mi kaynaklandığına emin olun. Eskiden takılıp 10 yıl giden aküler artık tarih oldu. Artan teknolojik koşullara bağlı olarak aküden durmadan akım çekilmesi nedeniyle ömrü ortalama olarak 2-3 yıl bandına kadar düşmüş durumda. Akünün gerçekten bittiğini aküyü zorlayarak anlayabilirsiniz. Aracınızın açabildiğiniz tüm elektrik sistemini açın. Radyo, farlar, silecekler vs vs.. Eğer marş yaptığınızda radyo kapanıyorsa ya da farlarınız kısılmış ya da hiç göstermiyorsa akünüz bitmiş demektir. Bu durumda uygulayabileceğiniz 3 farklı senaryo var, bunlar;

 

  • Yeni akü takmak
  • Araca takviye yapmak
  • Aracı vurdurmak

Her ne kadar alternatifiniz üç tane gözükse de bu o anlık bir uygulama. En nihayetinde aracınızı sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsanız aküyü değiştirmek durumundasınız. Fakat, o an yeni akü takılamayacağınızı düşünüp başınızın çaresine nasıl bakabileceğinizi ele alacağız.

Araca takviye yapmak

Akünün değişimi dışında en sağlıklı yöntem. Bunun için bir adet takviye kablosuna ihtiyacınız olacak. Süpermarketlerden temin edebilirsiniz. Eğer yakınlarınızda yoksa tavsiyemiz bir ticari taksi çevirmeniz. Büyük bir çoğunluğunun bagajında bulunur. Takviye kablosunu temin ettikten sonra iki aracı uç uca yanaştırıyoruz. Takviye kablosu yardımıyla (+) ve (-) uçları iki akü üzerinden birbirine bağlayıp marş yapıyoruz. Aracınız çalışacaktır. Kabloyu hemen sökmeyin, bir süre çalışıp araç kendini toplasın.  Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey doğru uçları birbirine bağlamanız ve tek bir aküye bağlı iken kablonun iki ucunu birbirine değdirmemeniz. Aksi durumda kısa devre yaptırıp yangına bile neden olabilirsiniz.

Aracı vurdurmak

Teknik olarak çok tavsiye edilmese de manuel araçlarda takviye kablosu temin edemediğiniz durumlarda kullanabilirsiniz. Eğer rampadaysa şanslısınız, aracınızı aşağı doğru salın. Düz bir yoldaysanız iteklemek için birkaç kişinin yardımına ihtiyaç olacak. Debriyaja basıp aracınızı 2. Vitese basın. Araç yokuş aşağı salınıp hızlandığı an ya da birileri itekleyip hızınızın yükseldiği an ayağınızı aniden debriyajdan çekin. Biraz zorlanacaktır ama çalışır. Akabinde bol gaz vermeyi unutmayın ki aracınız tekrar stop etmesin. Bu metot yalnızca manuel debriyaj sistemindeki araçlar için kullanılır, otomatik vites araçlarda takviye ya da akü değişimi dışında bir şansınız bulunmuyor.