Blog

Araba Koltukları Nasıl Temizlenir


Araba Koltukları Nasıl Temizlenir

Araba koltukları sadece yüzeysel olarak temizlenmez. Koltuklardaki asıl kir katmanlar halinde yığılan toz kütleleridir. Sabunlu su ile temizlemek gözle görülen lekeleri temizlese de koltuk temizlemenin en etkili yolu vakumdur. Koltuklar yıkanırken suyu uzaklaştırmanın başka bir yolu ne yazık ki yok. Aracımızın koltuğunu kendimiz temizlemek istiyorsak bir elektrikli süpürge ile çektirebiliriz. Eğer çektirmezsek “kusma” adını verdiğimiz su lekesi kalır. Elbette hiçbir deterjan sihirli değil. Leke ile temas ettiği anda kir yok olmaz. Deterjan suyun kir sökmesine yardımcı bir malzemedir. Asıl işi su yapar. Yeterli miktarda su ve vakumlama ile temiz araç koltuklarına sahip olabiliriz. Ancak dikkat etmemiz gereken en önemli şey; araç koltuğunu temizleme yöntemi koltuğun kumaşına göre farklılık gösterebilir.

Araç koltuklarını temizlemek için nelere dikkat etmeliyiz? 

 

Ev için kullandığımız temizlik ürünleri, arabamız için yeterince uygun olmayabilir. Otomobildeki dokular ile ev eşyaları benzer özellik göstermezler. Eve göre daha dar alanı barındırdığından kullanılan kimyasallar sağlık açısından tehdit oluşturabilir. Eğer “Ben denedim, temizlendi.” gibi düşüncelere sahip olursanız ya da birinden duyarsanız, ilk uygulamalarda başarılı gibi görünse de bu olay sonucunda tekrarlandıkça aracınızda yıpranmalara ve kalıcı hasarlara neden olabilecektir. Su çekebilen, halı temizleme makinesi gibi bir cihazın yardımıyla aynı bölgenin üzerinden birkaç tekrar ile geçmek daha hızlı sonuçlar verecektir. Deri ve kumaş koltuk kılıflarını nasıl temizleyebiliriz? Birkaç madde ile inceleyelim.

  • Eğer deri koltuğuna sahip iseniz; bu koltuklar kolay kolay kir tutmaz. Çeşitli içeceklerin dökülmesi leke tutmasına neden olsa da çok ıslak olmayan bez ya da peçete yardımı ile lekelerden kurtulabilirsiniz. Yalnız, temizlik yaparken deri koltuklarda; ağartıcı içeren deterjanlar, çamaşır suyu, güzel kokması için hazırladığınız deterjanlı ya da sabunlu karışıma yumuşatıcı eklemeyiniz. Zamanla aşınmasına ve renginde değişiklik olmasına sebep olacağından kimyasal içeriği düşük olan temizleme suları hazırlayabilirsiniz.

 

  • Kumaş döşemeli araçları temizlerken sert bir şekilde orantısız güç kullanarak silmemeliyiz. Aksi takdirde döşemenin altında olan sünger nemi ve kiri hapsederek küflenmelere, bozulmalara neden olabilir. Kumaş döşemeli arabalar için;

 

 

  • 1 bardak su
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 fincan sirke ile birlikte bir karışım hazırlayabilirsiniz.

 

Araba kiralama hizmetinizi gerçekleştirmeden önce biz de araçlarınızı dezenfekte ediyoruz.

Arzu ederseniz uçucu kokulardan birkaç damla ekleyerek güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür karışımları hazırlarsanız sprey başlıklı kutulara doldurup koltuk yüzeyine püskürtebilirsiniz. Dikkat edeceğimiz püf nokta; kumaş döşemeli koltukların kuruduğundan emin olmak! Eğer mümkünse sıcak ve güneşli havalarda yapmak kuruma işlemini hızlandırabilecek etkili bir yoldur. 

Eğer bütün bunlarla uğraşmak istemezseniz profesyonel yarım alabilirsiniz. Örneğin, oto kuaför merkezlerindeki “iç estetik” hizmetinden faydalanmanız mümkün. Kullanmış oldukları ahtapot adı verilen ileri vakumlu cihazlar ve test edilmiş kimyasallar yardımıyla aracınızı ter temiz yapabilirler.