Blog

Araba Vergileri Ne Zaman Ödenir?


Araba Vergileri Ne Zaman Ödenir?

Halk arasındaki genel ismiyle Araba vergileri olarak adlandırılan MTV (Motorlu taşıtlar vergisi) devlet tarafından her yıl düzenli olarak tahsil edilen bir vergi tipidir. Kullanmış olduğunuz aracın vergisini tek seferde ödeyebileceğiniz gibi, arzu etmeniz durumunda da her yıl düzenli olarak iki eşit taksitler halinde yatırabilirsiniz. Şimdi akıllarda soru işareti kalmaması adına MTV Ne zaman ödenir, Araç vergileri nereye ödenir konularını sizler için detaylandıracağız.

MTV Ödeme tarihleri nelerdir

MTV Vergisi ruhsat sahibine her yıl düzenli olarak Ocak ayında tanımlanır. Ay içinde dilerseniz yıllık verginin tamamını ödeyebilirsiniz. Eğer rakam sizin için yüklüyse bunu iki eşit taksitlere yayma şansınız var. Ocak ayında ilk taksiti yatırmanız durumunda ikinci taksiti Temmuz ayı içinde ödemeniz istenecek. Bunun için sizlere ek bir faiz uygulaması bulunmuyor. Hatta bankalar bu dönemlerde özel kampanyalar düzenliyor. Bu kampanyaları takip etmeniz durumunda kredi kartına 3-4 eşit taksit yaptırıp kendinizi çok zorlamadan MTV verginizi yatırmanız mümkün.

 

MTV Hesaplaması nasıl yapılır

MTV Hesaplaması yapılırken birden fazla parametre göz önüne alınır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkün.

  • Aracınızın yaşı
  • Kaç koltuk olduğu
  • Motor hacmi

Yukarıdaki değerlere göre hesaplandığı için MTV rakamları her araçta standart olmayıp farklılık gösterecektir. MTV’yi E-Devlet üzerinden yatırıyorsunuz. Yatırmadan önce sistem tarafından hesaplama yapılarak MTV tutarınız sizlere bildiriyor ve verginizi yatırıyorsunuz.

Aracı yeni aldım ne kaç taksit ödemem gerekli?

ARAÇ SATIN ALMADAN ÖNCE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN "ARAÇ SATIN ALMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 8 ŞEY" YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Sahip olduğunuz aracın sıfır ya da iki el durumu gözetilmeksizin tarafınıza trafik tescil kaydı yapılıp kullanmaya başladığınız andan itibaren vergi mükellefesiniz. Tabi burada en önemli konu aracınızı hangi ayda satın aldığınız. Eğer ilk altı 6 içinde aracınızı satın almışsanız bütün seneden, 7. Aydan sonra satın almışsanız da yıllık verginin yarısından sorumlu olursunuz. Diyelim ki Nisan Ayında satın aldınız. Bu durumda yıllık verginin tamamını yatırmak zorundasınız. Eğer 1 Temmuz’dan sonra satın almışsanız verginin yarısından sorumlu olacaksınız. Bu söylediğimiz kural sıfır araçlarda geçerli. Nisan ayında satın alacağınız ikinci el bir aracın vergisinin Ocak ayında yatırılmış olması gerekir -ki eğer yatırılmamışsa noter satışı gerçekleşmez ve faiziyle birlikte vergisinin ödenmesi zorunlu kılınır.