Blog

Arabada Sigara İçme Cezası Ne Kadar


Arabada Sigara İçme Cezası Ne Kadar

Dumansız hava sahası girişiminden otomobillerde nasibini aldı. Sigara içenlerin etrafa çıkardıkları dumanlar nedeniyle çevresindekilerin “pasif içici” konumuna düşmemesi için uygulanan bir yığın tedbir politikasına 2019 yılı itibari ile hususi otomobillerimizde eklendi. Değişen yasa tasarısı ve arabada sigara içme yasağı doğrultusunda Arabada Sigara İçme Cezası ne kadar kesiliyor sorusuna yanıt arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Arabada Sigara İçme Cezası Ne Kadar? 

Arabada sigara içme cezası “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü’ kanunu içinde yer alan, ‘Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında tütün tüketilmesi” kapsamınca yasaklanmıştır. İlgili Kabahatler kanunun ihlali doğrultusunda arabada sigara içme cezası 153 Lira olarak belirlenmiş durumda.  Gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 oranında bir indirim yapılıyor.

Ceza kimlere kesilir, yalnızca şoföre mi yasak? Kesilen cezayı nereye ödeyebilirim, nasıl itiraz edebilirim?

 

Cezanın kesilmesi için otomobili aktif olarak kullanmanıza gerek yok. Eğer otomobildeki herhangi bir yolcu konumunda iseniz cezayı yine ödemek zorundasınız. Üstelik cezanın kesilmesi için bir trafik polisi, ya da bir kamu kuruluşunun sizi yakalamasına da gerek yok. Seyir halinde farklı konumlarda bulunan radarlar aktif olarak görüntüde alıyor. Bu nedenle dikkatli olmalısınız. Bir anda hem hız sınırı ihlalinden hem de Arabada sigara içme ihlalinden yüklü derecede bir ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer sigara içmediğiniz halde haksız bir şekilde sigara ihlali nedeni ile ceza yediğinizi düşünüyorsanız buna itiraz hakkının yolu da açılmış. Bulunduğunuz bölgede ki Sulh Ceza Mahkemesine giderek cezaya itiraz edebilirsiniz. Bunun için delillerinizi de sunmanız gerekiyor. 

İtiraz için öncelikli olarak kesilen cezayı Emniyet Genel Müdürlüğü ya da E-Devlet üzerinden yatırmanız gerekiyor. Ben cezayı ödemem diye düşünmeyin. Ödememeniz durumunda devamlı faiz işleyecek ve rakam gittikçe yükselecek. Mahkeme sonucunda haklı bulunursanız ve cezanın yanlışlıkla kesildiğinin kanaati oluşursa böyle bir durumda yatırdığınız tutar sizlere eksiksiz olarak iade ediliyor. En baştan uyaralım ki süreç oldukça meşakkatli bir o kadar da sabır gerektirir. Kısa bir sürede sonuç alırım umudu ile itiraz işlemine başlamayın.