Blog

Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir


Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir

Camların buğulanması özellikle kış aylarında başımıza sık sık gelen talihsiz bir olaydır. Her ne kadar bezle güzelce silip görüş alanınızı açmaya çalışsanız bile yine de lekesi kalacak ve size net bir görüş oluşmasına engel olacaktır. Oysa çok küçük detaylara dikkat ederek bu sorunla uğraşmak zorunda kalmaya bilirsiniz. Öncelikle sorunun kaynağına inelim,

Camda Buğu neden oluşur

Buğunun oluşmasının ana etkeni sıcaklık farkıdır. Camlarınızın tamamen kapalı olması ve araç içi sıcaklığının yüksek olması nedeniyle camın iç kısmındaki ısı, dışarının soğuk olması ve camın dış kısmına soğuk hava temas etmesi nedeniyle soğuk havayla çarpışacak ve camlarınızda buğu oluşmasına neden olacaktır.

Buğunun oluşmasını nasıl engelleyebiliriz

Yukarıdaki oluşum sürecini açıklamıştık. Masrafsız ve en doğal yol camın iç ve dış kısmındaki sıcaklık farklını dengelemek. Peki bunu nasıl yapacağız? Tabi ki camın birisini az bir şey açarak. Dışarıdan giren hava araç içi sıcaklığıyla eş değer olacak ve camda herhangi bir buğu oluşmayacaktır. Tabi bir de işin güvenlik kısmı var. Buğu oluşumunu engellemek adına hırsızlara çanak tutmamamız gerekli. Bu söylediğimiz yöntemi kapalı bir garajınız var ve aracınız güvenli bir konumdaysa uygulayabilirsiniz. Eğer güvenliğinden şüphe edeceğiniz durumlar söz konusuysa diğer metotlara göz atmanız gerekli.

  • Buğu önleyici Spreyler: Temin etmeniz çok kolay, günümüzde süpermarketlerde bile en fazla 10 TL’ye alıp kullanabilirsiniz. Spreyi cama sıkarak kuru bir bezle güzelce dağıtın. Tabi bunu bütün camlara uygulamanız gerekli. Sprey sonrası buğunun oluşmayacağını fark edeceksiniz.
  • Traş Köpüğü : Evet, yanlış duymadınız. Özellikle bayanlar evin banyosunda sık sık uygular. Biz neden aracımıza taşımayalım ki? Köpüğü camlara bolca sıkın, bir süre kurumasını bekleyin. Daha sonra nemli bir bezle silin, çıkan sonuca emin olun sizlerde şaşıracaksınız.

Buğu oluştu, şimdi ne yapacağız?

İhmalkârlık sonucu yukarıdaki yöntemleri uygulamayıp bu durumla karşılaşmışsanız başımızın çaresine bakmamız gerekli. En etkili çözüm araç içi buğu çözücülerdir. Günümüz araçların teknolojisinde hemen hepsinde bulunur. Havayı camlara verin ve kalorifer ya da klimanızı sonuna kadar açın. Bir süre sonra buğuyu çözecektir. Camları açıp havayı sıcaklığını dengelemekte etkili bir çözüm olabilir. Aceleniz var ve camları ille de silerek buğuyu gidermek zorundaysanız. Tercihiniz alkol içeren kolonya gibi bir ürünle camları silmek olsun. Keza hem temiz kalır, iz bırakmaz; hem de içindeki kimyasallarla dezenfekte etmiş olursunuz.