Blog

Araç Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru işlemleri Nelerdir?


Araç Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru işlemleri Nelerdir?

Araç kredisi nasıl alınır? Son zamanlarda araç fiyatlarının yükselmesi ile birlikte birçok kişi maddi yönden sıkıntı çekmemek için araç kredisine başvurmayı tercih ediyor. Araç kredisi nasıl çekilir? Araç kredisine başvuru işlemleri nasıl olur? gibi soruları da sizin için yanıtlıyoruz. Birçok bankanın şartları ve faiz oranları farklıdır. Bunun üzerine başvurduğunuz bankaya göre şartlar değişkenlik gösterebilir.

Araç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Bankalardan araç kredisi talebinde bulunursanız sizden istenecek evraklar standart olarak aşağıdaki gibidir.

  • Nüfus cüzdanı
  • Maaş bordrosu
  • Son iki aya ait olmak üzere telefon, elektrik, doğalgaz v.b faturası yada ikametgah belgesi
  • Sıfır araçlar için proforma fatura
  • İkinci el araçlar için ise araç ruhsatı yada noter satış onayı

Bu belgeler ile beraber herhangi bir bankadan gelir seviyenize ve bankalardaki genel durumunuza bağlı olarak araç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bankalar size olumlu yada olumsuz dönüş sağlayacaktır. 

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Hangi Araçlar İçin Araç Kredisi Alınabilir?

Sıfır yada ikinci el arabalar için kredi kullanabilirsiniz. Aracın nasıl bir cinste olduğu önemlidir. Örnek olarak ticari, hafif ticari veya binek şeklinde olmalıdır. Araç kredileri genel olarak 5 yaşına kadar olan araçlar için alabilirsiniz. Fakat bazı bankalarda 10 yaşına kadar da kredi verilebiliyor.


Hurda Araç İndirimi Nasıl Olacak? Yazımızı incelediniz mi?


Araç Fiyatının Yüzde Kaçı Kadar Çekilebilir? 

Sıfır araçlarda kredi oranları daha da çok geniştir. Markaların kampanyalarından yararlanıp %100’e kadar kredi çekilebilir. Fakat genel olarak standart %70-%80 oranında araç kredisi verilmektedir. Markaların herhangi bir kampanyası bulunması bile önden nakit verilerek geri kalanını kredi ile çekim yapabiliyorsunuz. İkinci el araç kredisinde ise bankalar 50 bin TL ye kadar olan araçlarda belli faiz oranında verirken, 50 bin TL’nin üzerindeki  araçlarda ise ona göre bir faiz politikası uygulamaktadır.