Blog

Araç Perte Çıkarsa Sigorta Ne Kadar Öder? [2021 GÜNCEL]


Araç Perte Çıkarsa Sigorta Ne Kadar Öder? [2020 GÜNCEL]

Sigorta firmaları hasar durumlarında eğer aracın onarım tutarı araç değerinden fazla çıkacak olursa aracınızı perte ayırıp; onarımını yaptırmak yerine size aracın hasar anından önceki piyasa fiyatını nakit olarak ödeme hakkı bulunuyor. Tabi, bu işlem araç sahibi ve karşıdaki sigorta şirketinin yetkilendirdiği eksperin karşılıklı mutabakatı ve son olarak sigorta firmasının “okey” vermesi sonucunda gerçekleşir.

Kaza yaptım, aracım perte çıkar mı? Ne yapmam gerekli?

Öncelikle araç değer kaybı nasıl alınır yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sizin yapmanız gereken tek işlem evrakları toplamak. Kasko poliçeniz, ehliyetiniz ve aracınızın ruhsatıyla birlikte kasko firmanızla anlaşmalı olan herhangi bir hasar onarım merkezine başvurmanız gerekecek. Eğer anlaşmalı noktalarını bilmiyorsanız kasko firmasını aramanız durumunda yönlendirme yapacaklardır. Aracınız çekici götürüyorsa zaten siz hiçbir şey demeden mutlaka firmanın anlaşmalı noktalarına çeker. Anlaşmalı nokta aracı inceleyerek yapılması gerekenleri kasko firmasına bildirir ve bu şekilde işlemi başlatmış olursunuz.

Öncelikle şunu ifade etmeliyiz ki her araç pert olmaz. Aracınız pert olabilmesi için onarım bedeli kaza öncesi araç bedelinin %40 ‘ını geçmesi gerekli. Diyelim ki sizin piyasa değeri 100000 TL olan bir aracınız olsun. Aldığınız hasar sonucunda ilgili firma onarım bedelini 45000 TL olarak belirledi. Bu durumda sigorta şirketinin yetkilendirdiği eksper sizinle iletişim kuracak ve aracınızı perte ayırmak için mutabakat sağlamaya çalışacaktır. “Bu arada en büyük soru bana ne kadar öderler?” oluyor.

Aracımın değeri nasıl belirlenir, ben kaç lira alabilirim?

Sigorta firmaları ödenecek rakamı için iki ana parametreyi değerlendirir. 

  • Araç rayiç bedeli
  • Piyasa araştırması

Araç rayiç bedeliniz poliçeniz üzerinde yazar, zaten kask yapılırken bu rakam üzerinden sizlere fiyatlandırma yapılır. Eksper bu rakam dışında sizin aracınızla emsal 3-4 araç hakkında bir araştırma yapar. Kendince belirlediği bir rakam bulunur ve bunu size aktarır. Sizin buna itiraz şansınız tabi ki bulunuyor. Onunla mutabakat kurmanız gereklidir. Eksperin size aracınızın piyasası altında çok düşük bir rakam teklif etmeye hakkı yok Böyle bir şeye diretmesi durumunda mahkeme vasıtasıyla hakkınızı arayabilirsiniz. Fakat onlarda çok uğraşmamak için sizlere aracınızın piyasasına yakın bir rakam teklif edecektir.

 

ARABA KAPI FİTİLİ NASIL YAPIŞTIRILIR yazımızı okumak için tıklayın