Blog

Araç Rehin Kaldırma İşlemi Ne Kadar Sürer?


Araç Rehin Kaldırma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bankadan araç kredisi almış ve araç sahibi olmuş, bir de bankanın koyduğu rehini kaldırmak isteyip aklına bazı sorular takılan kişiler bu sorunun yanıtını sık sık arıyorlar. Araç ruhsatından rehin kaldırma işlemleri nelerdir? Bankanın araç rehinini/ipoteğini ne zaman kaldırabilirim? Araçtan rehin kaldırma işlemi ne kadar sürer?  Sizler için konuyu detaylandırarak akıllardaki soru işaretini yok etmek istedik

Rehin Kaldırma İşlemleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Rehin kaldırma işlemlerinde iki yöntem vardır. Biri eski sistem; diğeri ise 2011 yılında "E-Rehin" sisteminin başlamasıyla günümüzde kullanılan yöntem. Günümüzde eski yöntem belki de hiç kullanılmıyor. Ama kişi, eski usulün geçerli olduğu dönemde kredi aldıysa işlemleri eski yönteme göre yapmalıdır.

  • Yeni sisteme göre işlemler:

Kredi borcunun bitmesiyle banka şubesine gidip rehin kaldırma talebinde bulunmanız yeterli oluyor. Sonrasında E-Devlet üzerinden size ait araç rehini olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 

  • Eski sisteme göre işlemler:

Bu işlemlere borcunuzu bitirerek başlamalısınız. Çünkü bankaların hiçbiri borç ödemesini tamamlamayan bireylerin rehin/ipotek kaldırma işlemlerini başlatmaz.

  1. Bankadan borcun bittiğine dair ipotek fek yazısı almak.
  2. İpotek fek yazısını banka görevlisi ile birlikte gidip noterden onaylatmak.
  3. Banka vasıtasıyla noter onaylı bu evrak Trafik Tescil Müdürlüğü'ne bildirmek. Ardından aracınızdan rehin kalkmış olur.

Zikredilen rehin kaldırma işlemlerini yaptıktan sonra yeni ve eski sisteme göre ne kadar zaman geçmiş olur? Ve rehin kaldırma süreci ne kadar sürmüş olur?

 

Araçtan Rehin Kaldırma İşlemleri Ne Kadar Sürer?

 

  • Eski sisteme göre:

Günümüzde her ne kadar kullanılmasa da eski sisteme göre: Bankadan bankaya, kişilere ve şehirlere göre değişiklik gösterir. Ama bankanızı biraz sıkıştırarak işlemleri hızlandırabilirsiniz.

Genel olarak 1 hafta sürüyor. Bazen işlemler 3-4 gün sürerken nadiren 1 ay kadar da sürebilmesi söz konusu. Anlayacağınız durumu bankanın yoğunluğu ve sizin onlara uygulayacağınız baskıyla değişebiliyor.

 

 

 

 

  • Yeni sisteme göre:

Günümüzde araçtan rehin kaldırma işlemleri online olarak birkaç dakikada yapılıyor. Bu kolaylığın yanı sıra bankalar, eski sistemde aldıkları evrak ücretlerini online olarak da alabilirler. Bu husus da bankalara göre değişiklik gösterebilir.