Blog

Araç Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey


Araç Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey

İşe ya da okula giderken, otobüs beklemekten, otobüste ayakta gitmekten sıkıldınız mı? Sizin için, araç satın almanın ya da kiralamanın tam zamanı! Bu yazımızda araç satın alırken dikkat etmeniz gereken 8 şeyi sıraladık.

Araç satın alırken ya da kiralama yaparken, sadece aracın görünümüne ve modeline bakmak büyük bir yanlış olacaktır.

Maddi Durum

Araç satın almaya ya da kiralamaya karar verdiyseniz, en güzel; bir yandan da en zor adımlardan birindesiniz demektir. Her şeyden önce iyi analiz etmelisiniz.

Herkesin, özellikle de araba tutkunlarının hayalinde bir veya birden fazla araba muhakkak vardır ancak seçim yaparken ilk dikkat etmeniz gereken şeylerden biri maddi durumunuzu gözden geçirmenizdir. Fiyat-Performans Araştırması yapmalısınız.

Sigorta

Çoğu ülkede, Araç Sigortası zorunludur. Araç sigortası, kaza yapmanız durumunda ya da aracınızın zarar görmesi durumunda size finansal bir destek sağlayacaktır.

Yeri gelmişken, araç kiralamayı düşünen değerli müşterilerimiz için, full kasko fırsatlarımız mevcuttur.

Aracın Yaşı

Muhtemelen, araç satın alma işlemi öncesinde araştırma yaparken ilk baktığınız özelliklerden biri, arabanın kaç yılında üretildiği ve kaç yaşında olduğudur.

Eski model araçlar, doğal olarak yeni model araçlardan fiyat olarak daha uygundur.

Yeni Bir Araç Mı 2.El Mi İstiyorsunuz?

Bu düşüncenizi etkileyecek bir etmeni yukarda saydığımızı düşünüyoruz. Maddi durumunuza göre tabii ki, yeni bir araç satın almak istersiniz ancak yeni aldığınız araca ödediğiniz tutar ile o aracın bir üst segmentini 2.el alabilirsiniz. Bu yüzden ciddi anlamda iyi bir araştırma yapılmalıdır. Önce ne istediğinize karar verin.

Kimisi, 2.el araçlara yüksek paralar verebileceğini düşürken; kimisi de bu paraların verilmeyeceğini savunmaktadır.

Test Sürüşü

Bir mağazaya gömlek almaya gittiğinizi varsayalım. Giydiğiniz gömleğin, üzerinize yakışmasını ve sizi fit göstermesini beklersiniz.

Araç satın alırken, test sürüşü yapmayı yukarıda verdiğimiz örneğe benzetebiliriz. Aracın içerisinde sürüş yaparken, konforlu musunuz, rahat mısınız bunları deneyimlemelisiniz.

Yakıt Verimliliği

Neden araç satın alıyor ya da kiralıyorsunuz? Uzun seyahatler yapacaksanız, yakıt verimliliği sizin için çok önemli olacaktır.

Araştırma

Aracınızı satın almayı düşündüğünüz ya da karar verdiğiniz yeri çok iyi araştırmalısınız. 

Birden fazla seçenek bularak bunları araştırmalı ve aralarında kıyaslamalar yapmalısınız.

Herhangi bir sözleşmeye ya da kontrata imza atmadan aklınızdaki tüm soruları sormalı ve emin olmalısınız.

Aynı şey, araç kiralama konusunda da geçerlidir. Araç kiralama konusunda da ülkemizde ve dünyada sayısız Rent A Car firması hizmet vermektedir. Burada yapılması gereken şey, yine araç satın alırken yaptığımız araştırmayı iyi yapmaktır.

Otoringo, bu konuda %100 müşteri güvenliği ve memnuniyeti sunuyor.

Otoringo Araçlar'a buradan bakabilirsiniz : https://otoringo.com/araclar

Otomatik mi Manuel Mi?

Araba satın almadan önce karar vermeniz gereken en zor aşamalardan biri de budur. Kimisi manuel araba sürmenin daha zevkli olduğunu ve manuel araba sürmeden edemeyeceğini söylerken kimisi de manuel araba sürmenin meşakatli bir iş olduğunu düşünmektedir.

Otomatik vites, yoğun trafik olan bölgelerde ve uzun seyahatlerde daha uygundur.