Bodrum'da Gezilecek Yerler Otoringo - Bodrum'da Gezilecek Yerler

Blog

Bodrum'da Gezilecek Yerler


Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum, sahip olduğu doğal güzellikleri, antik dönemlerden kalan tarihi dokuları, her türlü eğlencenin yaşandığı mekanları, denizi, güneşi, kumsalları ve nemsiz iklimiyle Ege’nin en güzel yerleşimlerinden biri. Tarihin Babası Heredot’un Evi ile dünyanın 7 harikasından biri olan Mausoleum Halikarnassos’a ev sahipliği yapan bu güzel ilçe, deniz, güneş ve kumsalın yarattığı büyülü ortamıyla ziyaretçilerin zihninde bir yeryüzü cenneti olarak yer ediyor. Tatil ve gezmek için Bodrum’a gelecek olursanız, Otoringo farkıyla Bodrum araba kiralama hizmetimizi kullanabilirsiniz.

Muğla Milas-Bodrum Havaalanına indiğinizde, otelinize ve ya plajlara gitmek için aktarmalarla ve toplu taşıtlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bodrum'a gelmeden veya uçaktan indikten sonra havaalanından Bodrum araba kiralama yapabilirsiniz. Son model, donanımlı ve konforlu araçla Bodrum'da  keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Otoringo blog ile sizin için güzel bir Bodrum rehberi hazırladık.

1- Bodrum Merkezde Gezilecek Yerler

Her köşesi birbirinden eşsiz güzelliklerle dolu Bodrum Yarımadası, gezilecek ve keşfedilecek pek çok tarihi, doğal ve turistik güzelliklerle dolu. Bodrum ilçe merkezinde ise, başta antik kalıntılar olmak üzere gezilip görülecek pek çok adres bulunuyor.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi iki liman arasında, üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerine kurulu ve kuzey yönünden karaya bağlı antik bir yapı. Rodos Şövalyeleri (St. Jean Şövalyeleri) tarafından 1522’de yapımı tamamlanan Bodrum Kalesi’nin, isimleri İngiliz, Fransız, Alman, İtalyan ve İspanyol kulesi olan 5 ana kulesi bulunuyor. 1770’te Rus donanmasının saldırısına uğrayan, II. Abdülhamit zamanında da hapishane olarak kullanılan yapıda, 1979’da Sualtı Arkeoloji Müzesi kurulmuş.

Sualtı Arkeoloji Müzesi

Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın en büyük Doğu Akdeniz amphora koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Günümüzde Bodrum Kalesi içinde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Türkiye’nin tek, dünyanın ise en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri olan müze, sualtı kazı ve araştırmalarından gelen eserlerin yanı sıra Bodrum ve çevresindeki kazı ve araştırmalardan ele geçen eserler de sergileniyor.

Mausoleum

Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Mausoleum‘un yapımına MÖ 355’te Karya Satrabı Mavsolos zamanında başlanmış ve ölümünden sonra kız kardeşi, aynı zamanda karısı olan Artemissia yapımına devam edilmiş. İon düzeninde 36 sütunun süslediği orijinali 46 m yüksekliğinde olan ve tepesinde bir zafer arabası bulunan 21 basamaklı bir piramidin taçlandırdığı dev bir anıt mezar.

Antik Tiyatro

Antik Tiyatro, Helen döneminden günümüze gelen önemli kalıntılardan biri. 13.000 kişilik kapasiteye sahip, 3 ana bölümden oluşan tiyatro, uzun dikdörtgen bir yapıya sahip. Her iki uçta oyuncuların gireceği birer kapının yanı sıra, bunlardan başka 3 ana giriş kapısı bulunuyor. Antik Tiyatro 1973’te yapılan kazılardan sonra açık hava müzesi olarak düzenlendi. MÖ. 4. yüzyılda inşa edilmiş, Bodrum’u ve Bodrum Kalesi’ni tepeden gören harika bir manzaraya sahip.  

Bodrum Marina

450 yat kapasitesi ve şehir merkezindeki konumuyla Ege ve Akdeniz sahillerinin en prestijlilerinden olan Bodrum Marina, gün boyunca alışveriş yapabileceğiniz birçok ünlü mağaza ile çok sayıda kafe ve restoran barındırıyor. Bunların yanı sıra, bünyesinde bir spor salonu ile bir sanat galerisi de bulunan Bodrum Marina’nın en ilgi çekici yanı ise gece canlı müzik eşliğinde şık bir ortamda eğlenebileceğiniz Marina Yacht Club.

Merkez Sahilleri

Kumbahçe Sahili ve Bardakçı Koyu Bodrum ilçe merkezinde denize girmek için en elverişli olan sahiller. Kumbahçe Halk Plajı, Bodrum’un denizle en iç içe mahallesi olan şirin Kumbahçe Mahallesi’nde yer alıyor. Bütün sokakları denize çıkan tipik bir Bodrum mahallesi olan Kumbahçe’de, mavi bayraklı bir plaj olan halk plajı çevresinde kafeler bulunuyor.

2- Bodrum Plajları

650 kilometrekarelik Bodrum Yarımadası, birbirinden güzel koylara kurulmuş pek çok yerleşim birimi ve plajları ile Türkiye’nin seçkin ve popüler tatil merkezlerinden biri. Gün içinde deniz keyfi sürmek ve gece de sabahlara dek süren renkli eğlencelere katılmak için beach club’lar Bodrum’un vazgeçilmezleri.

Sosyetenin ve ünlülerin en çok tercih ettiği bölge ise Türkbükü plajları ve beach club’ları başta olmak üzere, Bodrum’un en iyi plajları arasında Bardakçı, Gümbet, Bitez, Güvercinlik, Yalıkavak, Turgutreis, Göltürkbükü, Aktur, Ortakent, Karaincir, Gümüşlük, Bağla ve Akyarlar öne çıkıyor. Aynı zamanda, Bodrum ve çevresindeki beldelerin plajlarında su sporları tesisleri ile yelken, windsurf ve dalış aktivitelerine katılabilirsiniz.

3- Bodrum Yeme ve İçme

Bodrum’da yeme ve içme gece hayatından ve eğlenceden ayrı değil. Bodrum’da her türden müzik yapılan barlar, dünya mutfağını sunan restoranlar ve meyhaneler tatilcilere muhteşem tatlar sunuyor. Ege ve Akdeniz mutfağının zeytinyağlıları, çeşit çeşit sebze yemekleri ve taze deniz mahsullerinin tadına Bodrum’da bakabilirsiniz. Giritli otu, pazı, börülce kavurması, kabak çiçeği dolması, sebzeli döner, çökertme kebabı, Bitez dondurması, balık pastırması, ahtapot ızgara, kabuklu deniz mahsulleri Bodrum’da mutlaka denenmesi gereken lezzetler.

4- Bodrum Eğlence ve Gece Hayatı

Türkiye’de ilk aklan gelen beldelerden olan Bodrum, merkezi, barlar sokağı ve çevredeki koylarda sabahlara dek süren sınırsız gece ve eğlence hayatı ile ünlü. Bodrum geceleri yalnız Türkiye’de değil tüm dünyada ve özellikle de Avrupa’da çok ünlü. Burada barlardan beach club’lara, meyhanelerden gece kulüpleri ve diskolara dek pek çok alternatifiniz var. Bodrum’da gündüzün doğal güzelliği ve sakinliği geceleri yerini eğlencenin hiç bitmeyen ritmine bırakıyor. Bodrum gece kulüpleri ve diskoları birbirinden güzel aktiviteleri ile Bodrum gecelerine unutulmaz renk katıyor.