Blog

Coupe Araba Ne Demek?


Coupe Araba Ne Demek?

Otomotiv firmaları üretim standartlarını belirlerken belirli kalıplar dahilinde planlar ve buna bağlı olarak üretim yaparlar. B sekmendi, C sekmendi, D sekmendi gibi genellemeler yapıldığı gibi Sedan kasa, HB kasa, Coupe kasa gibi ayırımlarda kullanılır. 

Coupe araba ne demektir, nasıl anlaşılır?

 

Coupe araba halk arasında “tek kapılı” olarak adlandırılan geneli spor araba tipleridir. Her ne kadar tek kapı denilse de aslında sağ ve sol olmak üzere iki adet kapısı var. Arka koltuğa erişim arkada kapı olmadığı için ön yolcu koltuklarının yatırılması sonucunda oluşur. Bütün iniş binişlerde şoför koltuğu ya da sağ ön yolcu koltuğunu indirip kaldırmanız gerekli. Bazıları iki camlı olur bazınlarında ise arka tarafında “kelebek camı” olarak adlandırdığımız küçük, dekoratif camlar da görülebilir. Bunların açılıp kapanma özellikleri olmaz. Amacı sadece estetik katmaktır ve aracın arka kısmıyla bagaj kapağının arasına küçük bir şekilde konumlandırılır. Bunun dışında arka kapı olmadığı için tabi ki orta direkte bulunmuyor, araca tamamen sportif bir hava katıyor. 

Çoğunluğu spor arabalardan oluşur. Oldukça albenili araçlar, baktığınızda karşınızdaki insan “güzel araba” dedirtecek bir tasarıma sahiptirler. Coupe araçlarda günümüzde ayrışmaya başladı. Bazı coupe araçların tavanı sabit bir kaporta sisteminden oluşurken bazıları katlanabilir bir tente sisteminden oluşur. Özellikle yazın sıcak havalarda tavanı katlayarak aracın içine konumlandırabilirsiniz. Bu tarz özellikli araçların genel ismi de Coupe Caprio olarak genellemektedir.

Coupe arabaları daha çok kimler tercih eder?

Hemen herkesin bir dönemine damga vurmuş bir hayaldir Coupe araba tipleri. Fakat gerek bütçe gerekse mevcut imkanlar buna el vermeye bilir. Örneğin, 5 kişilik kalabalık bir aileyseniz iç hacminin darlığı nedeniyle bu araba tipleri sizin için oldukça kötü bir tercih olabilir. Çünkü arabaya sığmanız çok mümkün olmayacaktır. Coupe arabaları daha çok üniversite öğrencileri ve tek başına yaşayan bireyler kullanmaktadır. Piyasası diğer araçlara göre biraz daha durgun ve düşük fiyatla gidiyor. Eğer maddi gücünüz el veriyorsa ikinci bir araba alıp Coupe araba kullanmak size ayrı bir sürüş keyfi yaşatacaktır.