Blog

Deyrulzafaran Manastırı


Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı’nın yeri, tarihi ve giriş ücreti

Deyrulzafaran Manastırı Mardin’de bulunan ve tarihe meydan okuyan bir başyapıttır. 5. Yüz yılda inşaatı tamamlanan Deyrulzafaran Manastırı göz alıcı tasarımın dışında Mardin’de azımsanmayacak kadar yüksek bir oranda bulunan Süryanilerin ‘de en uğrak noktası konumunda. Dünya genelindeki Süryani kitlenin de çok kutsal saydığı bir mekân, kutsal olmasının da onlar için geçerli nedenleri var.

 

Deyrulzafaran Manastırı’nın yeri ve kısa tarihi

 

Deyrulzafaran Manastırı tam olarak Mardin ilinin 4 KM kadar doğu bölgesinde bulunan Mardin ovasındaki şirin bir dağ yamacında yer alıyor. Kökeni o dönemki Mezopotamya’mın ilk tapınaklarından olma özelliğine kadar dayanıyor. Toplamda 3 katlı olan bu tarihi yapıt 5. Yüz Yıldan sonra orijinalliği bozulmamak kaydı ile uğramış olduğu farklı rektifiyelerden sonra günümüzdeki görünümünü elde etti. 

Kelime anlamı itibari ile “Safran Manastırı” anlamını da taşır. Bunun nedeni ise o dönemde inşaat aşamasında iken bulunduğu bölgede devamlı safran çiçeklerinin açması. Bir rivayete göre sıva atılırken renk vermesi amacı ile içine safran çiçekleri karıştırılmış. Ö dönemdeki safran çiçeği ise günümüzde altında değerindeki bir çiçek. 

Deyrulzafaran Manastırı’na giriş ücretleri ve içindekiler

 

Deyrulzafaran Manastırı, olur da Güney Doğu bölgesine işiniz düşerse mutlaka uğramanız gereken tarihi bir yapıt. Ziyaret edip, gezmek arzusunda iseniz bilet fiyatları gözünüzü korkutmasın. Günümüzde uygulanan bilet fiyatları Tam: 10 ve Öğrenci: 5 TL.  Sizleri içeriye bir rehber eşliğinde alıp, gruplar halinde gezdiriyorlar. Emin olun ki içerideki tarihi şölen, oyma sanatlı taşlar ve devasa tarihi kapılar sizleri cezbedecek. Ayrıca ikram edecekleri tarçınlı safran çayının tadını damaklarınızdan uzun süre atamıyorsunuz.  İçeriye girdikten sonra ne yazık ki manastırın tamamını gezemiyorsunuz. 4 bölüm ziyaretçilere açılmış. Bunun nedeni günde ortalama 7 kez ibadet yapan yaklaşık 20 tane Süryani’nin aktif olarak orada yaşantısını sürdürüyor olması. Gezdiğiniz alanda kafeler ve hediyelik eşya satan mekanlar mevcut.

Deyrulzafaran Manastırının günümüzde halen bu kadar önemli olmasının bir nedeni de içerisinde Süryanice bir İncil ve kutsal taşın bulunması. Ayrıca 52 adet önemli Süryani Patriğinin mezarı da burada bulunmaktadır.