Emniyet Kemeri Nasıl Hayat Kurtarır? Otoringo - Emniyet Kemeri Nasıl Hayat Kurtarır?

Blog

Emniyet Kemeri Nasıl Hayat Kurtarır?


Emniyet Kemeri Nasıl Hayat Kurtarır?

Emniyet kemeri bütün arabalarda bulunan bir araç içi donanımdır. Kaza anında kilitlenip sabitlenmesi ile hayatımızı kurtarır. Otoringo’dan araba kiralama işlemi yaptıktan sonra arabanıza bindiğinizde kemerinizi takmayı unutmayın. Müşterilerimizin sağlığı ve güvenliği bizim için her zaman ön planda olmuştur. Otoringo olarak emniyet kemerlerinin nasıl çalıştığı ve hayatımızı nasıl kurtardığı ile ilgili bilgileri sizin için bu yazımızda topladık. 

Emniyet kemeri ani frenleme veya çarpışma durumlarında oluşan yaralanma ve ölüm olaylarını önlemeye yönelik kullanılan bir güvenlik ekipmanıdır. Emniyet kemeri kaza önleyici değil, bazı yaralanma türlerine karşı geliştirilmiş koruyucu bir düzenektir. Emniyet kemerinin nasıl çalıştığını arabaya binen herkes bilir. Yavaş çekerseniz kendinize göre ayarlayabilirsiniz ama eğer hızlı çekerseniz kilitlenir ve daha fazla hareket etmez. Bu kilitlenme sayesinde kaza anında savrulmayız. Emniyet kemerlerinin bu şekilde kilitlenmesini sağlayan şey kemer mekanizması içinde bulunan pasif bir kilittir.  Emniyet kemerinin sarılma ve salınma miktarını kontrol eden dişlinin altında küçük bir kilit mekanizması bulunur. Kemer hızlı bir şekilde çekilirse, bu kilit mekanizmasının bir parçası olan bir bilye ileri doğru fırlar. Bilye fırladığı esnada mekanizma içindeki kilit yukarı doğru itilir ve kemerin salınımını kontrol eden dişliye takılıp kalır. Böylece emniyet kemeri sabitlenir ve tekrar yavaşça çekilene kadar hareket etmez. Emniyet kemeri uygulamasıyla trafik kazalarındaki ölüm ve ciddi yaralanma oranlarında azalma görülmüştür. Örneğin emniyet kemeri kullanımı, kaza sonrası meydana gelen ölümleri %45, ağır yaralanmaları ise %50 azaltmaktadır.(özel araçlar için)

Otoringo üzerinden araba kiralama işlemi yaptığınızda mutlaka sürüş halindeyken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın. Araçlarımızın hepsi yeni model ve güvenlikli araçlardır. Otoringo olarak şimdiden iyi yolculuklar ve güvenli sürüşler dileriz.