Blog

Gürcistandan Araba Nasıl Alınır?


Gürcistandan Araba Nasıl Alınır?

Gürcistan’dan Araba Nasıl Alınır?

Son zamanlarda sıklıkla duyduğunuz Gürcistan’dan araba işlemi büyük bir kitlenin oldukça merak ettiği bir konu. Ülkemizde uygulanan otomotiv sektörüne yönelik oldukça yüksek vergi politikası nedeniyle insanlar bütçeleri doğrultusunda farklı arayışlara girebiliyor. Seçenekler arasında en çok uygulanan yöntemse Gürcistan’dan araba getirmek. Gürcistan’daki satış stratejisi ve uygulanan vergi oranlarıyla Ülkemizdeki araç fiyatlarını kıyaslanacak olursak neredeyse yarı yarıya bir fark söz konusu. Peki, nasıl yapıyorlar bu Gürcistan’dan araba getirme işlemini?

Gürcistan’dan Kendi Üzerinize Araba Getirme 

Gürcistan’dan üzerinize araç alabilmeniz için ilk olarak Gürcistan’da oturma ve çalışma izninizin olması gerekli. Oturma ve çalışma iznini alabilmek için ise ya orada bir iş kurmanız ya da bir şirketin personeli olarak çalışmaya başlamanız ve bundan sonra da “Adalet Evi ”ne gerekli kanıtlar ile başvurmanız gerekmektedir.

Ancak herhangi bir yöntemle orada araç sahibi oldunuz ve aracınızı Türkiye’ye getirmek istiyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre eğer 185 gün yurtdışında ikamet eden bir Türk vatandaşı iseniz yanınızda kendi aracınızı getirebiliyor ve 2 yıl süresince kullanabiliyorsunuz. 

Vekâlet Yöntemiyle araba nasıl getiriliyor?

Galerinin önerdiği “güvenilir Gürcistan Vatandaş’ının” üzerine ruhsatı yapılacaktır. Gürcistan vatandaşı öncelikle bu iş için sizden kişiye bağlı olarak en az 1000 USD para isteyecektir. Parayı vermeniz durumunda notere gidilip gerekli devir işlemleri yapılır ve adınıza bir vekâlet kâğıdı çıkartılacaktır. Bundan sonrasında ise Türkiye’ye araç ile giriş yapmak için aracın yasal sahibi yani ruhsat sahibi olan kişiye ihtiyaç duyulmaktadır. Aracı sınırdan geçirebilmeniz için kişi sizden para isteyebilmektedir. Gümrüğe geldiğinizde ise sizden harç ve vergi masrafı için bir miktar para istenmektedir. 

Çift Ruhsat Yöntemi de farklı bir seçenek.

Gürcistan’da araç satışı sırasında eski ruhsatın teslim edilme zorunluluğu olmadığı için bu yöntemde sık kullanılabiliyor. Yine bir Gürcistan vatandaşına ihtiyacınız oluyor. Araç size bir şekilde satılıyor ve ardından galeri oturma izninizin olmaması dolayısıyla aracın size satılamayacağı “güvenilir” Gürcistan vatandaşına satılması istendiği belirtiliyor. Satış̧ işleminde ise eski ruhsatın “kaybolduğu” söylenerek elinize de iptal damgası vurulmamış̧ ve sizin adınıza olan bir ruhsat ve aracın bir Gürcü vatandaşa ait olduğunu gösteren daha güncel bir ruhsat bulunuyor. Yine aracı gümrükten çıkarmak için ruhsat sahibine ihtiyaç duyuluyor ve bu durumda kişi sizden para isteyebiliyor.