Blog

İstanbul’da denize girilebilecek yerler nereler?


İstanbul’da denize girilebilecek yerler nereler?

 

Çetin geçen kış döneminden sonra karşımıza çıkan sıcak güneş bizleri serin sulara doğru itiyor. İstanbul’da bulunan yaklaşık 16 Milyon insanın bazıları şehir dışına kaçıp denizin tadını çıkarsa da iş, okul ya da farklı nedenlerden dolayı İstanbul’u terk edemeyen azımsanmayacak derede kitle çoktan İstanbul’da denize girilecek yerler konusunda bir arayış içine girdi.

İşte sizler için İstanbul’da denize girebileceğiniz birbirinden değerli yerler…

En gözde mekân ŞİLE

Hem şehir gürültüsünden uzaklaşmak hem de sıcak havada denizin tadını çıkarmak için harika bir yer. İstanbul’a çok uzak olmaması ve sessiz yapısı nedeni ile yoğun olarak tercih ediliyor. Oldukça uzun ve büyük alanlarda denize girebileceğiniz yerler mevcut. Üstelik suyu da ter temiz. Söyleyebileceğimiz tek olumsuz yanı, hafta sonu kalabalık olması ve Rüzgârlı günlerde denizin fazlası ile dalgalı olması.

Kilyos

Sarıyer’e bağlı Karadeniz’e kıyı harika bir yer. 20-30 TL gibi ücretler karşılığında daha kaliteli hizmet ve ikramların bulunduğu özel plajların dışında, ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz Halk plajları da mevcut.

Büyükçekmece

İstanbul’un biraz dışında kalsa da tercih edilen mekanların başında geliyor. İçerisinde oldukça fazla plaj var. Denizi genel anlamda temiz olarak bilinse de dönem dönem az da olsa buğulanmalar gözlemlenebiliyor.

Adalar

Hiç şüphe yok ki buraya değinmeden olmazdı. Büyükada, Kınalı, Burgaz, Heybeli gibi adaların tamamında tertemiz denizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Silivri

Büyükçekmece’den başlayarak Silivri’ye dek süren sahil, Kumburgaz, Celaliye, Selimpaşa ve Silivrinin çevresinde denize girebilirsiniz. Yazlıkçı kesimin ve denize sıfır evlerin yoğun olarak bulunduğu bir yer. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ de burada yaptığı incelemeler sonucunda “Denize girilebilir” raporu vererek bu arayış içinde olan insanların tercih edebileceği yerlerin arasına bir yenisini daha ekledi.

Caddebostan Plajı

Geçmişimizin en ünlü plajları arasında yer alsa da günümüzde yalnızca çocukların uğrak mekânı konumunda. Kısa süreli kaçamaklarınız için değerlendirebileceğiniz bir yer.

PoyrazKöy

Burası İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e açıldığı noktada olarak kabul edilir. Bu koyu özellikle teknesi olan deniz sevenler yoğun bir şekilde kullanıyor. Aynı zamanda koy boyunca uzanan geniş kumsalının çevresinde enfes balık lokantaları da bulunuyor.