İstanbul'dan Günübirlik Tatil Otoringo - İstanbul'dan Günübirlik Tatil

Blog

İstanbul'dan Günübirlik Tatil


İstanbul'dan Günübirlik Tatil

Bahar günleri başladı. Bugünlerde tatilin burnunuzda tütmesi muhtemel; fakat Ege ya da Akdeniz sahilleri uzak görünüyorsa hedefinizde İstanbul ve çevresinde yer alan, tarihi ve doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek saklı cennetler olsun. İstanbul araba kiralama ile kiralayacağınız araçlarla özgürce ve ekonomik bir şekilde hareket edebilirsiniz.  

İstanbul’da araba kiralama yapmak istiyorsanız ilk öncelikle dikkat etmeniz gereken firmanın kurumsal bir yapısı olmasıdır. Araba kiralama yaparken dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.  

Şile

Şile, İstanbul’un eski sakinleri tarafından Akdeniz ve Ege’nin tatil mekanı olarak popülerleşmesinden önce tercih edilen şirin bir sayfiye mekanıydı. İstanbul sınırları içinde olduğunuzu unutturacak yeşil ve el değmemiş doğasıyla, bugün de tatil severlerin aklının bir kenarında mutlaka yer eden Şile, gündelik hayatın kaosundan kısa süreliğine de olsa kurtulmak isteyenler için ulaşımı kolay bir sığınak.  

Şile Limanı ve burada bulunan Şile Kalesi, limanın biraz yukarısında kalan, dünyanın en büyük ve aktif 2. deniz feneri olan Şile Feneri ve Üsküdar Caddesi merkezde gezebileceğiniz noktalar.

Şehir merkezinden sonra gezmeye devam etmek isterseniz hala bozulmamış olan Şile köylerine uğrayabilirsiniz. Dağ köylerine gitmek isterseniz, bir Boşnak köyü olan Yeniköy’e uğrayıp böreklerinden yemenizi öneririz.  

Şile’nin önemli cazibe merkezlerinden olan Ağva’nın minik cennetleri diyebileceğimiz Yeşilçay, Göksu, Saklıgöl gibi göl ve nehir kıyılarında doğa yürüyüşleri yapabilir, Kilimli ve Kadırga gibi koylardan denize girerek Ağva sahilinin temiz ve berrak sularında hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.  

Sarıyer’de Sahil Keyfi: Kilyos

İstanbul’un deniz dendiğinde akla gelen, yazın ise binlerin akınına uğrayan şirin yerleşim yeri Kilyos’a, Sarıyer’den kara yolu ile yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Yumuşacık kumlarıyla bildiğimiz Kilyos, kendinizi güneyde hissettirecek bir sahil atmosferine sahip. Sahilden kopabilirseniz, İstanbul’un fethi sonrasında dikildiği rivayet edilen devasa çınar ağacı ve Cenevizliler döneminden kalan Kilyos Kalesi’ni de görmeden geçmeyin deriz. Fotoğraf çekmeyi sevenler için, Kilyos’un dar ve otantik sokakları ilgi çekici olabilir. Sokakların bitiminde ise panoramik Kilyos manzarasını ayağınıza serecek tepeye varacaksınız.  

Boğaziçi Üniversitesinin 2004 yılından bu yana Kilyos’ta düzenlemekte olduğu Dünya Kiteboard Şampiyonası yörenin tanıtımı açısından oldukça etkili olmaktadır. Bu etkinlik düzenlendiğinde Kilyos’ta olan kişiler gökyüzünde süzülen yüzlerce ve rengarenk uçurtmaları izleyerek keyifli zamanlar geçirmektedirler. Bunun dışında deniz sörfü yapmak isteyen kişiler içinde uygun ortamı sunmakta olan Kilyos’a geldiğinizde bunun için uygun ekipmanlarınız olmadığında kiralama ya da satın alma şansını da bulabilirsiniz.

Kocaeli - Kandıra

İstanbul ile arasındaki uzaklık kara yolu ile yaklaşık 2 saat olan Kandıra, Kocaeli sınırları içinde yer alan sevimli bir sahil kasabası. Kandıra’da, Kerpe kayalıklarından ya da Kovanağzı, Kumcağız, Cebeci, Kefken, Sarısu ve Seyrek plajlarından denize girebilirsiniz.

Burada, doğa ile iç içe ve sağlıklı bir ortamda taze süt, yumurta ve çiftlikte bizzat yetiştirilen organik meyvelerle hazırlanmış birbirinden lezzetli reçellerle kahvaltı yapabilir, ormanda uzun gezintilere çıkabilir, hamakta gönlünüzce dinlenebilir ve çiftliğin sevimli kuzularını ellerinizle besleyebilirsiniz.

Kaymakdonduran Ormanı - Beykoz

Beykoz’a uzaklığı yaklaşık 3 km olan Kaymakdonduran Ormanı, özellikle ilkbaharda oldukça cazip bir gezi alternatifi. Eğer ağaçlara ve bitkilere ilginiz varsa burada uzun doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Şayet mangal seviyorsanız orman içinde mangala izin verilen alanlarda şahane bir piknik ortamı yakalayabilir ve kestane ağaçlarından kestane toplayabilirsiniz.

Ayrıca ormanda dolaşan sevimli sincaplar pek çok kez karşınıza çıkacak.  

Çamlıköy (Kastro) - Tekirdağ

Türkiye’nin en güzel ormanlık piknik ve kamp alanlarından olan Kastro’da denize girebilir, başta Kumzambağı olmak üzere, bölgeye özgü bitkileri görebilirsiniz. Burada, şehrin çok yakınında olmasına karşın gerçekten doğal kalabilmiş bir yerde bulunmanın büyülü ve heyecan verici atmosferini yaşayacaksınız. Ayrıca unutamayacağınız doğa deneyimleri için çadır kurabilir ve kamp yapabilirsiniz. Denize girmek isteyenler için minik bir uyarı: Karadeniz’in yoğun dalgalarını da hesaba katarak çok açılmamanızı öneririz.

Otoringo ile, İstanbul Havalimanı(IST),Sabiha Gökçen Havalimanı(SAW), Anadolu ve Avrupa şehir ofislerimiz ile kolay bir şekilde araba kiralayabilirsiniz.  

İstanbul araba kiralamak ve araç fırsatlarını görmek için www.otoringo.com.tr adresini ziyaret edebilir veya çağrı merkezini arayabilirsiniz.