Blog

Kabis Nedir?


Kabis Nedir?

03.10.2015 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından devreye sokulman bir Kiralık Araç Bildirim Sistemi(KABİS)'dir. Araç kiralama firmalarına kullanım zorunluluğu getirilen bu sistem nasıl çalışır? Nasıl kullanılır?

KABİS Nedir?

Araç kiralama hizmeti veren markaların, aracı kiralayanlar ile kiralanan araç bilgilerini, internet üzerinden anlık bildirim yapılmasına olanak tanıyan bir sistemdir.

Bu sistemin hayata alınmasındaki amaç, hem aracı kiralayanın hem de aracı kiralayan müşterinin mağduriyet yaşamamasıdır. Bu sistemi, otellerde ve tüm konaklama hizmeti veren işletmelerde kullanımı zorunlu olan bilgi aktarma sistemine benzetmek mümkündür.

Araç kiralayan kişinin, herhangi bir suça karışması durumunda Emniyet güçleri tarafından derhal tespiti yapılabiliyor.

Geçtiğimiz yıllarda araç kiralayan kişilerin verdiği kimlik bilgilerinin doğru olup olmadığı kontrol edilemezken, takibi de yapılamaması büyük bir sorun haline gelmişti. KABİS bu sorunu, araç kiralama firmaları ile Emniyet Müdürlüğü arasında bağlantı kurarak giderdi.

KABİS'e Nasıl Üye Olunur?

KABİS'e üye olmak için firma yetkililerinin, ruhsat ve vergi levhası ile bağlı bulunduğu Asayiş Şube Müdürlüğü, en yakın karakoldaki ilgili birime -ki bu birim Kiralık Araç Bildirim Sistemi İl Yöneticisidir- ya da Polis Merkezi Amirliği'ne başvurması gerekmektedir.

KABİS'e kayıt olan firmanın bilgisayarının IP numarasının sabit olması gerekmektedir. Lütfen, bu evrakları emniyete götürürken IP numaranızı da ekleyin.