Kiralık Araba ile Kaza Yapılması Durumunda Otoringo - Kiralık Araba ile Kaza Yapılması Durumunda

Blog

Kiralık Araba ile Kaza Yapılması Durumunda


Kiralık Araba ile Kaza Yapılması Durumunda

İster kendinize ait olsun, istenirse kiralık araba (otoringo araba kiralama için buraya tıklayınız) ile trafik kazasına karışılmış olsun, bu can sıkıcı durumun çeşitli sonuçları olmakta. Trafik kurallarına uyulmaması, dikkatsizlik, alkollü araç kullanımı, yol ve hava şartları, araç kontrolünün kaybedilmesi, aşırı hız, bakımsız araçlar, karşı şoförün taşıt kullanım hataları, yayalar, yola aniden çıkabilen hayvanlar ve çeşitli engeller, yol koşullarındaki yabancı maddeler, sürüş halinde cep telefonu kullanımı, sinyalizasyon yetersizliği gibi nedenler; ülkemizde en sık görülen trafik kazası sebepleri olarak karşımıza çıkıyor. Burada ister kendinizin olsun, ister bir süreliğine araba kiralama firmaları üzerinden kiraladığınız araç olsun öncelikle can, sonrasında da mal güvenliği açısından can sıkıcı hasarlar ve elbette zaman kaybı ile bir sürü can sıkıcı bürokratik unsur karşımıza çıkabiliyor.  

1- Kazayı Engellemeye Çalışın  

Önleyici tedbirler ile trafik kazalarını sıfırlamak mümkün. Bakımlı araçlar, dinlenmiş ve dikkatli sürücüler, bakımlı yollar ve kurallara uyan tüm trafik unsurlarıyla günümüzde teorik olarak trafik kazalarını sıfırlamak mümkün ancak ne yazık ki pratikte bu gerçekleşmiyor ve her gün sayısız kaza kayıtlara geçiyor.

2- Trafik Sigortası ve Kasko

Önleyici bir önlem olmasa da koruyucu birer önlem olarak zorunlu trafik sigortası ve kasko hizmetlerinden faydalanmak lazım. Bunlar maddi zararları sıfırlayan unsurlar olmakla beraber, ister hususi ister kiralık arabaların tümünde trafik sigortası zorunludur ve kusur halinde karşı tarafın maddi hasarını karşılayan bu sigorta hizmeti kiralık araçların tümünde de yer alır. Otoringo da full kaskolu kiralık araba  standart olarak sunulmaktadır.  

3- Sakin Olun

Kaza sonrasında sakinliği korumak çok önemli. Soğukkanlılıkla yaklaştığınız bir kaza durumunda hem sağlık koşullarının daha kötüye gitmemesi hem de hasarlara karşı maddi anlamda avantaj sağlar, en azından zararın artmasını önlersiniz.

4- Önce Sağlık

Herhangi bir yaralanma durumu varsa 112 acil ambulans servisi ve 155 polis imdat servisi başta olmak üzere yetkililerden en hızlı şekilde yardım alın. İlk yardım biliyorsanız yaralıya uygulayın, bilmiyorsanız hiçbir yanlış yapmamak için sadece sakin kalmaya ve yaralıyı sabit ve sakin tutmaya çalışın.

Aynı zamanda kazanın gerçekleştiği yolda, arkadan gelen araçlar için önlem almakla da yükümlüsünüz. Yolun uygun şekilde boşaltılması mümkünse gerekeni yapın aynı şekilde uyarıcılar aracılığıyla yolun gerisinden gelecek araçları uyarın. Dörtlü sinyallerin yakılması, belirli bir mesafe gerisine flaşörlerin ve varsa diğer uyarıcıların konulması hızla alınabilecek basit önlemlerdir. Ayrıca kaza mahalini etkilemeyecek şekilde ancak diğer şeritlere dağılmış parçaların toplanması da önemli ve gereklidir. Öncelikle olmuş bir kazanın, kendisinden daha büyük kazalar doğurmasını engelleyin. Devamında da trafik akışının hızla sağlanması için yapabileceklerinizi en hızlı şekilde yapın, paniklemeyin ve oyalanmayın.

5- Tutanak Tutulması

Ölüm ve yaralanmanın olmadığı maddi hasarlı kazalarda, günümüzde sigorta ve kasko anlaşmaları gereği taraflar arasında tutanak tutulması yeterli olmaktadır. Maddi hasarlı kazalara trafik ekipleri müdahale etmemekte, kazaya karışan taraflar kendi arasında tutanak tutmakta ve karşılıklı bilgilerin kopyasını alarak kaza yerinden ayrılmaktadırlar.

Elbette hiçbirimiz arzu etmeyiz ancak başınıza maddi hasarlı bir kaza geldiğinde, trafik kazası tutanağının tutulması, işaretli yerlerin kurallara uygun ve açık açık doldurulması ve karşılıklı evrakların eksiksiz taraflar tarafından alınması önemli ve yeterlidir.

6- Yetkililer ile İletişime Geçilmesi

Otoringo’dan ya da farklı bir kaynaktan tuttuğunuz kiralık araç ile ilgili size kiralama sırasında verilen iletişim numaraları aracılığıyla yetkililer ile haberleşmek, onların yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmek önemlidir. İhtiyaç halinde aracın çekilmesinden tutun da, mevcut haliyle yola devam etmesine, servise çekilmesinden yeni bir araç temimine kadar, kiralık araç şirketiniz, rent a car yaptığınız araçla kaza durumunda size yardımcı olacak resmi kurumlardan sonraki ilk ve en önemli yardımcılarınızdır. Otoringo ve yetkili ofisleri sadece kiralama ve teslimatta değil, sürüş deneyiminiz boyunca da sizinle.

7- Zararın Karşılanması  

Alkollü araç kullanma, uyuşturucu madde etkisinde direksiyona geçme, sürücü ehliyeti bulunmayan ehliyetsiz şoföre aracı devretme gibi %100 sürücü kaynaklı hatalar ve benzeri yasal düzenlemeler dışında her türlü kaza için aracınızın zorunlu trafik sigortası; hatalı olmanız durumunda karşı tarafın tüm masraflarını karşılayacağı gibi, sizin de kiraladığınız aracın full kaskolu olması durumunda, kasko anlaşmasında belirtilen tüm kapsamlar dahilinde ek bir masrafınız olmayacaktır.  

Otoringo araba kiralamak ve araç fırsatlarını görmek için www.otoringo.com.tr adresini ziyaret edebilir veya çağrı merkezini arayabilirsiniz.