Kış Lastiği Zorunlu mu? Otoringo - Kış Lastiği Zorunlu mu?

Blog

Kış Lastiği Zorunlu mu?


Kış Lastiği Zorunlu mu?

Neden kış lastiği kullanmalısınız? Kış iyice kendini göstermeye başladıkça bu sorunun cevabını daha da çok merak eder olduk. Peki neden kış lastiği kullanmalıyız? Kış lastiği kullanımı her yerde gerekli mi? Araba kiralama firmaları kış lastiği sağlar mı? Kiralık araçlarda kış lastiği bulunur mu? İstanbul’da kış lastiği zorunlu mu? Otoringo olarak bu soruları sizin için cevapladık.

Hava sıcaklığı azaldığında, aracın normal lastikleri sertleşir ve kış şartlarında kullanımı güvensizleşir. Kış lastiğindeki kauçuk bileşiği normal lastiklerden farklı olarak buz ve karda araçtakilerin güvenliğini artırır. Kış lastiği kar – yağmur gibi hava koşullarından bağımsız olarak sıcaklık 7°C ‘nin altına düştüğünde kullanılması için üretilmiştir.

Ülkemizde şehirden şehire değişen iklim koşulları nedeniyle bazı bölgelerde kış lastiği kullanılmasına ihtiyaç duyulmayabilir. Gideceğiniz şehire göre kış lastiği tercihini araba kiralama yapacağınız firmaya bildirmeniz gerekir. Eğer Samsun gibi ılıman iklim özelliklerine sahip bir yerde araç kiralayacaksınız kış lastiği sizin için pek gerekli olmayabilir. Daha karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde kış lastiği kullanmak sürücünün ve yolcuların güvenliği için önemlidir.

Zorunlu kış lastiği kullanma tarihleri 1 Aralık - 1 Nisan olsa da hava şartlarına göre daha erken ya da daha geç kullanıma geçilebilir. Bununla birlikte şahsi otomobillerde kış lastiği kullanımı zorunlu değildir ve kişinin tercihine bırakılmıştır. Şehirler arası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlarda trafik güvenliğinin olumsuz etkilenmemesi için kış lastiği kullanımı zorunludur. Can ve mal kaybını önlemek için tüm araçlara kış lastiği önerilir. Fakat şahsi araçlarda herhangi bir kullanım zorunluluğu yoktur.