Mantının Merkezine Yolculuk: Kayseri Otoringo - Mantının Merkezine Yolculuk: Kayseri

Blog

Mantının Merkezine Yolculuk: Kayseri


Mantının Merkezine Yolculuk: Kayseri

Kayseri’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin popüler turistik rotalarından biri olan Kayseri’ye, Otoringo ile araç kiralama yaparak  ulaşım sağlayabilirsiniz. Konforlu araçlarımızı Kayseri araç kiralama hizmetimiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Ankara tarafından geliyorsanız, Ankara araç kiralama hizmetimizi kullanarak, Kayseri'ye varabilirsiniz. Otoringo araç kiralama ile son model araçlarımızla keyifli ve konforlu bir şekilde 316 kilometrelik bir mesafeyi tamamlayarak şehre varabilirsiniz.

Eski adı “İmparator Şehri” anlamına gelen Kaisareia olan Kayseri; 5000 yılı aşkın tarihi ve başrolünü üstlendiği milyonlarca hikayesiyle, Türkiye’nin en çok ziyaret çeken rotaları arasındadır. Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği şehir; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarının başkenti olmuş, bu özelliğiyle de medeniyet mirası niteliği kazanmıştır. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve Erciyes’in eteklerinde kurulan şehir hem kültür hem de doğa turizminin merkezlerinden biridir.

Kayseri’ye Ne Zaman Gidilir?

Orta Anadolu’nun sert karasal ikliminin hâkim olduğu Kayseri’de; yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklığın 10.4 ºC olduğu Kayseri’de; en sıcak dönem Temmuz-Ağustos, en soğuk dönem ise Aralık-Şubat ayları arasında yaşanır. Kayseri’yi keşfetmek için en ideal dönem bahar ayları olsa da seyahatinizi kış aylarına ayarlayabilir ve Türkiye kayak turizminin nabzının attığı yerlerden biri olan Erciyes Kayak Merkezi’nde eşsiz bir kış tatili yapabilirsiniz. Seyahatinizi daha eğlenceli bir deneyime dönüştürmek isterseniz, Kayseri’nin meşhur ve yöresel festival tarihlerine göre seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Kayseri’deki Festivaller

-Erciyes Kış Turizmi Festivali (Nisan)

-Kayseri Uluslararası Film Festivali (Mayıs)

-Festa2200 Bisiklet festivali (Temmuz)

-İncesu Üzüm Festivali (Eylül)

Kayseri’de Gezilecek Yerler

Kayseri Cumhuriyet Meydanı

Şehrin nabzının attığı Cumhuriyet Meydanı, Eski Kayseri ve Yeni Kayseri’nin harmanlandığı yer olarak tanımlanıyor. Şehrin en değerli yapılarından Kayseri Kalesi ve Saat Kulesi de bu meydanda yer alıyor.

Hunat Hatun Külliyesi

Mahperi Hatun tarafından yaptırılan ve cami, medrese, türbe ve hamamdan oluşan görkemli külliye; Selçuklu mimarisinin en değerli örneklerinden biri kabul ediliyor.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi

Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine, kardeşi 1.Gıyaseddin tarafından inşa ettirilen ve “Çifte Medrese” olarak da bilinen yapı, günümüzde Selçuklu Devleti’nin değerli eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Talas

Kayseri’ye 12 km uzaklıkta bulunan ve 2000 yıllık bir yerleşim yeri olan Talas, korunmuş olan tarihi değerleri ile “kültür mozaiği” olma özelliği taşıyor. Günümüzde de, birçok eğitim faaliyeti ve sosyal-kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Soğanlı Vadisi

Coğrafi olarak oldukça ilginç bir yapısı olan ve Roma devrinden kalan kiliseleri ile ünlü olan Soğanlı Vadisi, Kayseri’ye 80 km uzaklıkta bulunuyor. Vadi; güvercinlik, mağara, barınak, kilise ve manastır olarak kullanılan ilginç kaya oluşumlarıyla, Kayseri’nin mutlaka görülmesi gereken rotaları arasında yer alıyor.

Yeme ve İçme

Kayseri diyince aklımıza mantı geliyor. Sonrasında Kayseri mutfağı pastırma gibi, sucuk gibi et ve et ürünleri ile ön plana çıkmakta. Dolayısıyla birincil olarak Kayseri pastırmasını daha sonra da diğer pek çok et ürününü Kayseri’de tatmanızı tavsiye ederek başlayabiliriz. Örneğin koyun eti ile yapılan pehli ve  pirzola etle yapılan fırın ağzı sevdiğiniz lezzetler arasına girebilir. Son olarak, tatlı maiyetinde civizli çenetli tatlısı ve nevzine önerilerimiz arasında olacak.