Metropolden Başkente Otoringo - Metropolden Başkente

Blog

Metropolden Başkente


Metropolden Başkente

Sürüş keyfi yüksek yolların yanında İstanbul’dan Ankara’ya yolculukta sizi harika rotalar bekliyor. İstanbul araba kiralama hizmetimiz ile kolayca ulaşabileceğiniz hem de keyfini doya doya çıkaracağınız bu yolculuk yaklaşık 450 kilometre. Otoringo'dan kiraladığınız araba ile seçtiğiniz güzergaha ve kullanım alışkanlıklarınıza göre 5 ila 7 saat arasında sürecek bu muhteşem yolculuğa hazırsanız başlayalım.  

İstanbul’dan Ankara’ya Nasıl Gidilir?

Ankara yolculuğunuzda dizel bir araç bu mesafede ortalama 24.75 litre, benzinli bir araç ise 36 litre yakıt tüketebilir.

İstanbul’dan Ankara’ya gitmek için şu seçeneklere sahipsiniz:

Anadolu Otobanı üzerinden D-140 yoluna saparak Mudurnu-Adapazarı Yolu’ndan gidebilirsiniz. (6 saat)

Anadolu Otobanı üzerinden direkt Ankara’ya geçebilirsiniz. (5 saat)

Eski Ankara Yolu yani Gebze’den ayrılarak Bursa üzerinden D200 yolunu kullanabilirsiniz.

Bolu Dağı Tüneli’ni kullanabilirsiniz. Tünel 2.788 km uzunluğunda. Bu yolu Ankara’ya daha hızlı varmak için kullanabilirsiniz. Üstelik virajlarıyla ünlü olan Bolu Dağı yolundan çok daha güvenli gibi gözüküyor. Tünelde bulunan levhalar hızlı limitinizi ve yol bilgilerini LED ekranlar ile size yansıtacaktır.

İstanbul’dan Ankara’ya Yolculuk

İstanbul ve Ankara arasında yol üzerinde keşfedilmesi gereken, doğa güzellikleriyle büyüleyen rotalar bulunuyor. Benim acelem yok yolculuğun keyfini doya doya çıkarayım diyorsanız, sizi harika bir yolculuk bekliyor. Bu rotalar birbirlerine oldukça yakın.  

Ankara Yolunda İlk Durak Sapanca

E-80 üzerinden Ankara’ya ilerlerken Anadolu Yolu Sapanca bağlantısına ulaşarak, 12 km yani yaklaşık 16 dakikada Sapanca Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Bu yolun sonunda sizi muhteşem bir gölün etrafında çevrili ağaçlar, kafeler ve şık restoranlar bekliyor.  

Bolu Dağı  

Bolu Tüneli hem trafiği rahatlatmak hem de daha güvenli bir yol deneyimi sunmak açısından çoğu sürücünün tercih ettiği bir rota. Anadolu Otoyolu üzerinden Kaynaşlı’ya vardığınızda Bolu Dağı başlayacak. İstanbul Ankara yolu arasında dinlenme tesisi seçeneği burada çok fazla. Eğer araç kullanırken tüneli kullanmayıp dağ yolunu takip etmek isterseniz o da mümkün. Yemyeşil Bolu manzarası, virajlı yolları ve yol kenarı lezzetleriyle ünlü Bolu Dağı’nda mangal keyfi yapmak için İsmail’in Yeri ve Berceste ilk aklınıza gelen adresler olmalı. Eğer seyahatiniz için alışveriş yapmanız gerekiyorsa E-80 yolu üzerinde bulunan HighWay Alışveriş Merkezi’ne uğrayabilirsiniz. Burada sizi dünya markalarının outlet mağazaları ve fast food zincirleri karşılayacak. Yolculuğa çıktıktan sonra unuttuğunuz bir şeyler varsa burada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Abant

Bolu Dağı’nı geçtiniz ve yolu yarıladınız. Üçüncü ve en heyecan verici durak bizce kesinlikle Abant. Muhteşem gölü, yürüyüş alanları, zengin ormanları ve kamp alanlarıyla burası cennetin bize en yakın hali diyebiliriz. Yolunuzdan biraz sapıp Abant’ta birkaç saat geçirebilirsiniz. Bolu ve Abant arasında 67 kilometre bulunuyor. D-100 kara yolu üzerinden bağlanacağınız Abant yolu boyunca, sizi yönlendirecek tabelaları göreceksiniz. Yaklaşık 20 kilometre ilerledikten sonra Abant Gölü’ne kavuşabilirsiniz. İstanbul-Ankara yolu kahvaltı konusunda birçok tesis sunuyor fakat en iyisi Abant’ta bir köy kahvaltısı yapmak.

Mudurnu

Mudurnu bembeyaz evleri, kaplıcaları, tavuk yemekleri, helvasıyla keşfetmeniz gereken bir rüya kasabası. Abant’a gitmişken Mudurnu’ya uğramak yolunuzu hiç zorlaştırmayacak. Abant Mudurnu arası 22,7 kilometre. Abant’a uğramadan direkt Mudurnu’ya gitmek isteyenler, E-80’den D-140’a bağlanarak Adapazarı, Mudurnu yoluna da sapabilirler. Bu yolla 123 kilometre sonra Mudurnu’da olabilirsiniz fakat biz yine de Abant- Mudurnu Rotasını öneririz.

Son Durak Ankara

Abant veya Mudurnu’dan tekrar Anadolu Otobanına dönerek artık Ankara’ya varmak istiyorsanız tam olarak 226 km’niz kaldı demektir. Tabii geri dönmek istemezseniz Mudurnu’dan direkt Nallıhan yoluna yani D-140’tan da devam edebilirsiniz. Fakat bu yol yaklaşık bir saat daha fazla yol gitmenize sebep olabilir.  Bunun için biz Anadolu Otobanı üzerinden Yeniçağ-Gerede yolunu takip ederek Ankara’ya ulaşmanızı tavsiye ediyoruz. Ankara'ya geldikten sonra da isterseniz Ankara araba kiralama hizmetimizden yararlanabilirsiniz.