Otoringo ile Bahar Yolculuğu: Bolu Yedigöller Otoringo - Otoringo ile Bahar Yolculuğu: Bolu Yedigöller

Blog

Otoringo ile Bahar Yolculuğu: Bolu Yedigöller


Otoringo ile Bahar Yolculuğu: Bolu Yedigöller

Sizler de hazır bahar aylarına yaklaşıyorken Otoringo ile araç kiralayabilir, sevdiklerinizle ve ailenizle güzel bir haftasonu geçirmek için Bolu Yedigöller’e gidebilirsiniz. İstanbul araç kiralama hizmetimiz ile konforlu bir seyahat geçirebilirsiniz. İstanbul araç kiralamak ve araç fırsatlarını görmek için www.otoringo.com.tr adresini ziyaret edebilir veya çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Bolu Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

İstanbul ile Yedigöller arası mesafe yaklaşık 310 kilometredir. Otoringo araçlarının keyfini sürerek, ortalama olarak 4 saatlik bir yolculuk ile buraya ulaşabilirsiniz. Güzergah olarak ise aşağıdaki 2 farklı yolu takip ederek Yedigöller’e ulaşabilirsiniz.

-İstanbul’dan yola çıkanlar TEM otoyolu üzerinden Bolu yol ayrımına kadar devam etmeliler.  

-Ardından Bolu-Yeniçağa sapağına girerek, Mengen üzerinden Yedigöller’e ulaşabilirler. (Yol biraz bozuk)

-İkinci alternatif ise Bolu merkeze ulaşıp, Yedigöller tabelasını takip ederek buraya ulaşmak olacaktır. Bu yol asfaltlıdır, bu nedenle rahat bir ulaşım için bu yolu tercih edebilirsiniz.

Bolu ili sınırları içerisinde olan Yedigöller, eşsiz doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.  Yerli yabancı fotoğrafçılar, kamp tutkunları, doğa severler için muhteşem bir güzellik olan Bolu Yedigöller 7 farklı gölden oluşuyor.

Bölgede ve gölün çevresinde kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, dişbudak, karaağaç, ıhlamur gibi geniş yapraklı ağaçların yanı sıra karaçam, sarıçam, göknar gibi iğne yapraklı ağaçlar yer alıyor. Yedigöller Türkiye’de hatta dünyada en geniş floraya sahip ormanlardan biri olarak nitelendirilebilir.

Bolu’ya bağlı Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park statüsüne geçmiş. 1642 hektarlık alanda adı üstünde tam yedi göl bulunuyor. Kayan kaya parçalarının vadiyi kapatmasıyla oluşan kuzeyden güneye 1500 metre mesafe ile sıralanmış bu heyelan gölleri sırasıyla Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Seringöl’dür. Bu göller iki plato üzerinde ve 100 metre yükselti ile sıralanmışlar. Eğer tabelasını görmezseniz, bir gölden diğerine geçtiğinizi anlamayabilirsiniz bile.. Göllerin adı kendi kimliğini yansıtıyor. Mesela Sazlıgöl sazlıklardan oluşuyor, Kurugöl ise Nazlıgöl’den sızan su birikintisiyle doluyor ve yılın çoğu zamanı kurak.

En geniş göl olan Nazlıgöl ve Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl bir platoda, diğerleri öbür platoda yer alıyor. Nazlıgöl’ün dibinden sızan suyun şelale oluşturmasından dolayı buraya Şelale Gölüde deniyor. En büyük göl adı üstünde Büyükgöl. Bu gölün başka bir özelliği ise, 1969 yılında kurulan ülkemizin ilk alabalık üretme istasyonu olması.“Köyyeri” mevkiide bulunan Bizans kalıntılarına bakıldığında, bu bölgede bir yerleşim yeri olduğu anlaşılıyor. Bu doğa harikası parkta, gürgen, akçaağaç, meşe, sarı ve yeşil çam, kızılağaç gibi ağaçlar, ayı, domuz, geyik gibi hayvanlar ve yüzün üstünde kuş türü  var.

Bolu Yedigöller’de Ne Yapılabilir?

Yedigöller’e geldiniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Önemi yok, gözlerinizi kapatın ve kendinizi doğaya bırakın. Doğanın verdiği muhteşemlik ve huzur karşısında her şey kendiliğinden ilerleyecektir. Biz birkaç farklı öneri verebiliriz.

-Farklı renkler, ağaçlar arasında doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

-Çadır kurabilir ya da karavanla doğada konaklayabilirsiniz.

-Göllerin çevresinde yer alan bungalov evlerde konaklayabilir ve sabah kuş sesleriyle uyanabilirsiniz.

-Yedigöller’in farklı renklere, desenlere büründüğü sonbahar ve ilkbahar aylarında muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

-Göllerin çevresinde yer alan Manzara Seyir Terası’ndan gölleri kuşbakışı izleyebilirsiniz.

-Bölgede yetişen birbirinden ilginç mantarları inceleyebilir ve hatta Bolu Yedigöller çevresinde yer alan çay evlerinde tadına bakma fırsatı bulabilirsiniz.

-Yedigöller’e özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında giderek doğanın muhteşem güzelliğini yakından hissedebilir, keyifli anlar geçirebilirsiniz.