Otoringo İle Batı Karadeniz Turu Otoringo - Otoringo İle Batı Karadeniz Turu

Blog

Otoringo İle Batı Karadeniz Turu


Otoringo İle Batı Karadeniz Turu

Karadeniz turu dediğimizde akla ilk gelen her ne kadar Doğu Karadeniz illeri olsa da Batı Karadeniz’de de birçok güzel yer mevcut. Doğu Karadeniz Turu yazımızı okumak için tıklayınız. İstanbul’da yaşayanlar için İstanbul araba kiralama kullanarak kiralayacağınız aracınız ile hafta sonunda küçük bir Batı Karadeniz turu yapabilirisiniz. Otoringo ucuz araba kiralamanın ardından yapılacak güzel bir Karadeniz turu kime iyi gelmez ki. Otoringo blog ile sizin için güzel bir Karadeniz turu hazırladık.

Bolu

Batı Karadeniz’de yer alan Bolu, mutfağın şehri olarak da bilinir.

 Esentepe Kayak Merkezi Gerede ilçesinin arka kısmında yer alan ve çam ağaçlarıyla kaplı hâlde buluna bir alandır. Bilindiği kadarıyla dünyada anayola en yakın mesafede bulunan tek kayak merkezidir.

Seben Kaya Evleri Seben ilçesinde birbirine yakın aralıklarla kayalara oyularak yapılmış çok sayıda evden oluşan yerleşim yerleri mevcuttur. Bu yerleşim yerlerinde kırmızı boyalı haç işaretlerine rastlanması Seben Kaya Evlerinin Erken Hıristiyanlık döneminden Orta Bizans dönemine kadar kullanılmış olabileceğini düşündürüyor.

Akşemseddin Türbesi Göynük İlçesinde bulunan Gazi Süleyman Paşa Camii’nin avlusunda yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin 1459 yılında vefat edince 1464 yılında türbesi inşa edilmiştir.

Yedigöller Milli Parkı içinde yürüyüş yolları, şelaleler, dilek çeşmesi, Gülen Kayalar, Pisagor Ağacı, Anıt Ağaç ev seyir terası gibi yerler vardır. Yılın belirli zamanlarında sportif olta balıkçılığına ev sahipliği yapar.

Bolu’da bulunan hem doğal hem de yapay birçok mekânla güzel bir gezi yapabilirsiniz. Ancak Bolu’ya gezmeye gitmeden önce araba kiralama işlemi yapmanız sizin için daha iyi. Çünkü nereyi gezmek isterseniz isteyin bu yerler birbirine fazlasıyla uzak. Ulaşımınız için size daha konforlu olan araba kiralamayı öneririz.

Zonguldak

Batı Karadeniz’de yer alan bir diğer şehir olan Zonguldak madenleriyle meşhurdur.

Gökgöl Mağarası yapılan araştırmalar sonucu astım hastalığına iyi geldiği söylenir. Zonguldak il girişinde bulunmaktadır. İçersinde sarkıt, dikit ve sütunlar bulunmaktadır.3350 metre uzunluğuyla Zonguldak’ın en uzun ikinci mağarasının sadece 875 metrelik kısmı ziyarete açıktır.

Halil Paşa Konağı 2. Abdülhamit’in sancak beyi Halil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine ait 3 bini aşkın eser bulunduran müze bir dönem ortaokul ve lise olarak hizmet vermiştir.

Cehennemağzı Mağaraları, mitolojide Hades2in ölüler ülkesi olarak biliniyor. Aynı zamanda güç tanrısı Heracles’in (Herkül’ün) yeryüzündeki 12. Görevini gerçekleştirildiği yer olarak da bahsedilmektedir. Herkül altın postu bulmak için Cehennem Ağzı Mağaraları’na girmiştir ve görevini tamamlamıştır. Mitolojik değere sahip olan Cehennem Ağzı Mağaraları 3 mağaradan oluşmaktadır.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yer alan Filyos Kalesi’nin Orta Çağ zamanlarında yapıldığı bilinmektedir. Deniz manzarası ve plajıyla yaz aylarında oldukça fazla ilgi görmektedir. Aynı ilçede bulunan Filyos Ören Yeri Romalılar tarafından yapılmıştır.

Karabük

Birçok medeniyetin yerleşim alanı olarak kullandığı Karabük’te gezilecek çok yer görülecek çok tarihi mekân vardır. Karabük’de gezilecek yerlerin birçoğu Safranbolu’da bulunmaktadır. Çünkü Safranbolu ilçesinin il merkezinden daha eski bir tarihi vardır.

Kristal Teras Safranbolu ilçesinde bulunan Tokatlı Kanyonu’nda yer almaktadır. Tokatlı Kanyonu Tokatlı Köyü’nden başlayıp ilçedeki Eski Çarşı’ya kadar devam eder. Kristal Teras’a çıkıp Tokatlı Kanyonu’nu izleyebilirsiniz.

Safranbolu Evleri Safranbolu ilçesinin simgesi haline gelen bu evler 1998 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmıştır. İlçe sokaklarında gezerken adeta zamanda yolculuk yapıyorsunuz.

Safranbolu ilçesinde bulunan Sipahioğlu Konağı, Mümtazlar Gezi Evi, Köprülü Mehmet Paşa Camii gibi yapılar da görülmeye değer tarihi yapılardır.

Bartın

Tarihi eski bir şehir olan Bartın dinginliğin ve huzurun şehri denebilir. Özellikle Amasra ilçesi… Bartın’a gittiğinizde Amasra ilçesini mutlaka gezmelisiniz. Amasra ilçesinde bulunan Tavşan Adası, Fatih Camii, Direkli Kaya, Göldere Şelalesi, Kuş Kayası Yol Anıtı gibi birçok tarihi yapıyı ve doğal yerleri gezebilirsiniz.

Kastamonu

İsmail Bey Külliyesi büyük bir yapı kompleksidir. Kastamonu’nun en eski tarihi yapılarından olan külliyede imaret, cami, sıbyan mektebi, hamam, han, kütüphane ve mutfak bölümleri vardır.

Zımbıllı Tepe Höyüğü, Taşköprü ilçesinde bulunmaktadır. M.Ö. yılında yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanan bu antik yerleşim yeri ilk olarak Romalılar tarafından kurulmuştur.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi ve Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi de Kastamonu’ya gidildiğinde görülebilecek yerlerdir.

Çatak Kanyonu, Pınarbaşı Ilvarini Mağarası, Horma Kanyonu ve Valla Kanyonu gibi birçok doğal güzelliği olan Kastamonu’da bizim yazdıklarımızdan daha fazla gezilecek yeri var.