Otoringo İle Doğu-Orta Karadeniz Turu Otoringo - Otoringo İle Doğu-Orta Karadeniz Turu

Blog

Otoringo İle Doğu-Orta Karadeniz Turu


Otoringo İle Doğu-Orta Karadeniz Turu

Ülkemizin yeşillerle dolu güzelliği olan Doğu Karadenizi, tarihiyle, doğasıyla, yemekleriyle adeta bir cennet. Kim bu güzel coğrafyada birkaç gün geçirmek istemez ki. Doğu Karadeniz’de yaşıyorsanız Samsun ucuz araba kiralamaTrabzon araba kiralama, Ordu-Giresun araba kiralama ile kiralayacağınız araçlarla Doğu Karadeniz turu yapabilirsiniz. Otoringo ucuz araba kiralamanın ardından yapılacak güzel bir Karadeniz turu kime iyi gelmez ki. Otoringo blog ile sizin için güzel bir Karadeniz turu hazırladık. Batı Karadeniz Turu yazımızı okumak için tıklayınız.

Sinop

Sinop Cezaevi diğer adıyla Tarihi Sinop Kapalı Cezaevi bir dönem Anadolu’nun Alkatraz’ı tabiriyle tanınmış ve 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilmiştir. Tarihi eskilere dayanan yapı şiirlere, şarkılara ve dizilere konu olmuştur.

Sinop Kalesi Roma, Bizans ve Selçuklular döneminde onarılarak kullanılan ve günümüzde hâlâ özeliğini koruyan kalenin uzunluğu 2050m, genişliği 3m ve yüksekliği ise 25m’dir. Kale duvarı şehri çevrelerken iki ana giriş kapısı vardır.

İnceburun Feneri ülkemizin en kuzey ucunda yer aldığından dolayı en önemli deniz fenerlerinden biridir.

Erfelek Şelalesi muhteşem görünümü ile Sinop’un doğal güzelliklerinden sadece birisidir. Hamsilos Koyu ise Türkiye’nin en kuzey ucunda yer alan koy olup buzul aşındırması sonucunda oluşmuştur.

Çorum

Hattuşaş Antik Kenti Hitit İmparatorluğunun başkentliğini yapmış eski bir yerleşim yeridir. Şuanda Boğazköy olarak bilinen antik kentte ilk yapılan kazı 1834 yılında yapılmıştır.

Çorum Saat Kulesi şehrin merkezinde yer alan ve şehrin önemli sembollerinden olan yapı Sultan 2. Abdülhamit tarafından muhafız birliği komutanına bir hediyesidir.

İskilip Kaya Mezarı Osmanlı dönemine ait 10metre yükseklikteki bir kayanın üzerine inşa edilmiştir. Kalenin güney ve güneydoğu eteğinde Roma dönemine ait kaya mezarları bulunmaktadır.

Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı Helenistik dönemde komutan İkezios’a ait olan kaya mezarları akarsu tarafından yarılmış derin vadilerin oluşturduğu engebeli arazi üzerinde kuzeye doğru uzanan bir kaya bloğunun burun kısmında yer almaktadır.

Yazılıkaya Tapınağı Hattuşaş Hanedanlığı’nın en büyük ve en etkileyici kutsal mekânlarından biridir. Tapınak duvarlarındaki kabartmalar belirli bir düzene sahip olarak hiyeroglif yazı ile betimlenmiştir.

Amasya

Amasya Kral Kaya Mezarları Amasya’daki Harşena Dağı’nın eteklerinde kayalara oyulmuş anıt mezarlardır. Krallar Vadisi olarak bilinen mezarlar Yeşilırmak Vadisi boyunca ve kente hâkim bir alana yapılmıştır. Toplamda 23 tane kaya mezarı bulunmaktadır.

Aynalı Mağara bir efsaneye göre “Dört bir yana kızını evlendireceğini duyuran dünyalar güzeli kızın babası, kızımın güzelliğini görüp de dayanabilen (kızın güzelliğini gören dayanamayıp bayılıyor) kimse kızımı ona vereceğim, der. Bu haberi duyan birçok insan şehre akın eder. Amasya Meydanı’nda kurulan özel bölümde bulunan kız içeriye gelen erkekleri beklemeye başlar. Ancak gelenlerden hiçbiri kızın peçesini kaldırmaya cesaret edemez. Bir gün bir delikanlı ben de şansımı denemek istiyorum diyerek kızın yanına gider ve peçesini kaldırır. Delikanlı peçeyi kaldırdığında bir elektriklenmeyle etraf alev alır ve iki genç orada ölür. İki gencin cesedi yakın yerdeki kaya mezarlar içerisindeki iki ayrı odaya gömülür. Bu kaya mezarlarının dışı güneşle birlikte parlamaya başlar.” Bu parlaklıktan dolayı Aynalı Mağara diye ünlenir.

Amasya Arkeoloji Müzesi, Amasya Şehzadeler Müzesi, Minyatür Amasya Müzesi, Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Tarih Müzesi, Ferhat ile Şirin Âşıklar Müzesi gibi birçok müzeye sahip Amasya tarihi açıdan çok eskiye dayana bir şehir olmasının yanı sıra birçok doğal güzelliğe de sahiptir.

Samsun

İlçelerinde ve merkezinde görülmesi gereken birçok yeri olan Samsun’u gezmeye bir gün yetmez diyebiliriz. Gazi müzesi, Bandırma Vapuru. Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Kent Müzesi gibi şehir merkezindeki müzelerinin yanı sıra ilçelerine gittiğinizde gezilmesi tavsiye edilen müzelere de gitmelisiniz.

Amisos Tepesi, Lâdik gölü ve Lâdik Akdağ Kayak Merkezi, sahilleri ve Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu ile isterseniz manzaranın da tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Samsun’a gelindiğinde mevsimine göre yiyebileceğiniz yöresel lezzetler de sizleri bekliyor.

Ordu

Yasonburnu Yarımadası Ordu Perşembe ilçesine bağlı çaytepe köyündedir. Dünyaca tanınan Yasonburnu Kilisesi de bu yarımadadadır.

Boztepe denizden yaklaşık 450 metre yüksekliktedir. Ulaşım kolaylığı için teleferik sistemi kurulmuştur. Buraya çıktığınızda bütün şehri buradan görebilir ve manzarayı seyredebilirsiniz.

Perşembe Yaylası 1991 yılında turizm merkezi ilan edilmiştir. Piknik yapmak, safari ve yamaç paraşütü gibi ekstrem sporları denemek isteyenler için ideal bir yer.

Giresun

Görele Sis Dağı adından da belli olduğu üzere dağların tamamını sis kaplıyor ve ziyaretçilere muhteşem bir manzara sunuyor.

Giresun Müzesi Tunç Çağı’ndan Hititlere, Helenistik Dönem’den Roma’ya, Bizans’a ve Osmanlı’ya ait birçok eser bulunduruyor. Eski Gogora Kilisesi’nin 1923 yılında işlevselliğini kaybetmesinin ardından önce 1948-1967 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış ardından 1988 yılında müzeye çevrilmiştir.

Birçok yaylası bulunan Giresun’a gittiğinizde yanınızda piknik yapabileceğiniz eşyalarınız varsa bu yaylalardan birine çıkıp keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Trabzon

Sümela Manastırı Maçka ilçesinde bulunmakta olup en çok turist çeken yerlerden biridir. 365-395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen manastır halk arasında Meryem Ana olarak da bilinir.

Vazelon Manastırı Sümela Manastırı gibi Maçka ilçesinde bulunmaktadır. Ancak Sümela Manastırı’ndan farklı olarak içerisinde mağaralar ve ayazma bulunmaktadır.

Çal Mağarası dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak görülmektedir. 8 milyon yılda bugünkü halini aldığı düşünülen mağaranın içinde yürüyüş yolu da bulunmaktadır. Ayrıca mağaranın astım ve sinüzite iyi geldiği de sık sık dile getirilmektedir.

Rize

Zil Kalesi ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Bölgenin en çok dikkat çeken ve en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biridir.

Elevit Yaylası’nda konaklama imkânı bulunmakta olup geleneksel yayla evleriyle dikkat çekmektedir. Horonlarıyla ünlü olması nedeniyle Ağustos ayında yapılan şenlikleriyle de dikkat çeker.

Kız Kalesi küçük bir yarımada üzerine kurulmuştur. Kayalık bir zemin üzerine inşa edilmiş yapının ne zaman yapıldığı bilinmese de 14. yüzyıldan kaldığı tahmin ediliyor.

Rize’de ki yaylaların ve doğal güzelliklerin hepsini yazmak elbette çok zor olur. O yüzden de yaylaya çıkmak istiyorsanız Rize’ye gitmeden önce yaylaları daha detaylı araştırmanızı öneririz.

Artvin

Cehennem Deresi Kanyonu dik bir duvarı andıran ve 200 metreyi aşan yükseltisiyle oldukça dikkat çeken bir doğal mekân. Ardanuç Cehennem deresi içerisinde bulunan kanyon doğal yapısı ile görülmeye değer yerlerdendir.

Otingo Kaplıcası şifalı kaynak sularıyla her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce turisti ağırlamaktadır. Yüzyıllardır ziyaretçilerine şifa dağıtan kaplıca Artvin’e bağlı Borçka ilçesinde bulunmaktadır.

Dolishane Kilisesi 95958 yıllarında krallık yapan Sumbath tarafından Mimar Gabriel’ e yaptırılmıştır. Günümüze sadece kilisesi ulaşan yapı aslında manastır olarak yaptırılmıştır.

Diğer Karadeniz şehirleri gibi birçok yaylası bulunan Artvin’de yaylalara piknik yapmaya ve yemyeşil manzarayı seyretmeye çıkabilirsiniz.