Blog

Pasaport Nedir? Pasaportların özellikleri ve Çeşitleri


Pasaport Nedir? Pasaportların özellikleri ve Çeşitleri

 

 

Yurt dışı seyahatlerimiz aşamasında kimlik kartımız yerine geçen Pasaportların da farklı çeşitleri bulunuyor. Bu resmî belgeyi ülkeler arası seyahatlerinizde ibraz etmek zorundasınız. Pasaport çeşitleri de kişilerin mesleki kimlikleri ve statülerine göre 4 farklı kategoride birleşmektedir. Bu farklı tiplerin özellikleri nelerdir, kimler alabilir? Gelin bu konuyu biraz daha detaylandıralım.

Pasaport türleri nelerdir, kimlere ne renk pasaport verilir?

 

2011 yılı itibari ile çipli sisteme geçtikten sonra günümüzde kullanılan pasaport çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Siyah pasaport (Diplomatik Pasaport)
  • Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) 
  • Bordo pasaport (Umumi Pasaport)
  • Gri pasaport (Görev Pasaportu / Hizmet Pasaportu)

Siyah pasaport (Diplomatik Pasaport) kimlere verilir?

 

Siyah pasaportu yalnızca devletin en üst düzey bölümünde aktif olarak görev yapan bürokratlar alabilir. Emekli olduktan ya da görevden alındıktan sonra bu pasaportu kullanamazlar. Ayrıca görev süresi boyunca kendisinin dışında 1. Derece aile bireyleri de siyah pasaport alabilir. Kimlerin alabileceğini örneklendirmemiz gerekirse,

  • TBMM Meclis görevlileri, Milletvekilleri
  • Bakanlar
  • Generaller 
  • Büyükşehir Valileri 
  • Büyükşehir belediye başkanları 

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) kimlere verilir?

 

Yeşil pasaportu emekli devlet görevlileri ve kadro düzeyi 1.2.3 olan orta düzey yöneticiler alabilir. Yeşil pasaport sahibi kamu görevlileri yaklaşık olarak 130 ülkeye vizesiz bir şekilde seyahat etme imkanına sahipler.

Bordo pasaport (Umumi Pasaport) kimlere verilir?

 

Bordo pasaporta T.C kimlik kartı taşıyan, diğer pasaport kategorilerine girmeyen vatandaşlara verilmektedir. Eğer bir statünüz ya da göreviniz varsa ilgili kategorideki pasaporta yönelmeli hem de bunların avantajlarından faydalanmanız gerekli.

Gri pasaport (Görev Pasaportu / Hizmet Pasaportu) kimlere verilir?

 

Gri pasaport almak için bir kamu kuruluşunda aktif görevli olmanız gerekiyor. Bir Bakanlıkta Memur olarak görev yapıyorsanız ve dereceniz yetmediği için diğer renk pasaport hizmetlerinden faydalanamıyorsanız Gri pasaport yardımıyla seyahat edersiniz. Gri pasaportu almak için çalışmış olduğunuz yerden Görevli olarak yurt dışına gitmeniz gerekiyor. Örneğin, bürokratik bir görüşme için ya da dış ticaret görüşmeleri için yurt dışına ülke tarafından gönderilmeniz durumunda sizlere gri pasaport çıkarılıp gidişiniz sağlanacaktır.