Blog

Radar Cezaları Ne Kadar ve Nasıl Sorgulanır?


Radar Cezaları Ne Kadar ve Nasıl Sorgulanır?

 

Radar cezaları hız sınırını aşanların kâbusu. Özellikle şehirler arası yolculuklar aşamasında “bir an önce bitsin” diye bastığımız gaz, birlerin karşısına büyük rakamlı cezalar olarak çıkıyor. Ulaştığınız hız ve o andaki hız sınırına göre cezanız farklılık göstermektedir. Peki, hız sınırı kaç? Kaç KM hızda ne kadar ceza yersiniz? Sözü fazla uzatmadan Radar cezalarını rakamsal açıdan değerlendirelim.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur merak ediyorsanız; https://otoringo.com.tr/blog/kaza-tespit-tutanagi-nasil-tutulur

Hız sınırı kaç? Hangi oranda ne kadar ceza yerim?

 

Hız sınırı bildiğiniz gibi bulunduğunuz yere göre farklılık gösteriyor. Şehir içi ara sokaklarda hız sınırı 50 Km’ye kadar düşerken, otobanlarda ulaşabileceğiniz maksimum hız 120 Km’ye kadar çıkabiliyor. Tabi ki 150 KM hızla giderken yediğiniz ceza ile 250 KM hızla giderken yediğiniz ceza arasında rakamsal bir farklılık oluşacak. Bu farklılıkları şu şekilde kategorize edebiliriz.

Hız sınırını %10 oranında aşım: Eğer hız sınırını %10 oranında ihlal ederseniz sollama payı olarak değerlendirilecek ve bir ceza ile karşılaşmayacaksınız. 

Hız sınırını %10 ve %30 arasında aşımBöyle bir aşım oranında ehliyetinize 10 Ceza Puanı işleniyor. Ödeyeceğiniz ceza ücreti ise 285 TL. Ceza kesildikten sonra 15 gün içinde öderseniz %25 oranında bir indirimden faydalanarak 236 TL ile cezayı kapatabilirsiniz.

Hız sınırını %30 ve %50 arasında aşımBöyle bir aşım oranında ehliyetinize 15 Ceza Puanı işleniyor. Ödeyeceğiniz ceza ücreti ise 598 TL. Ceza kesildikten sonra 15 gün içinde öderseniz %25 oranında bir indirimden faydalanarak 450 TL ile cezayı kapatabilirsiniz.

Hız sınırını %50 oranından daha fazla aşım: Böyle bir aşım oranında ehliyetinize 15 Ceza Puanı işleniyor. Ödeyeceğiniz ceza ücreti ise 1228 TL. Ceza kesildikten sonra 15 gün içinde öderseniz %25 oranında bir indirimden faydalanarak 920 TL ile cezayı kapatabilirsiniz.

Ceza yedim mi? Nereden sorgulayabilirim ve nasıl yatırabilirim?

 

Eğer ceza yiyip yemediğiniz hakkında aklınızda soru işaretleri varsa  www.gib.gov.tr/trafik-para-cezasi-borcu-sorgulama adresinden sorgulama yaparak üzerinizdeki tüm cezaları inceleyebilirsiniz. Ya da cep telefonunuzdan “TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO)” yazarak 1189 ‘a gönderirseniz otomatik yanıt alabilirsiniz. Eğer bir ceza ile karşılaşırsanız, GIB, Emniyet Genel Müdürlüğü ya da E-devlet üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.