Blog

Sabah Ekinoksu Neden 2 Gün Gecikir?


Sabah Ekinoksu Neden 2 Gün Gecikir?

Sonbahar ekinoksu neden 2 gün gecikir?

 

Bu sorumuza yanıt vermeden önce Ekinoks Nedir, Ne zaman başlar? Ne işe yarar? Bunların yanıtlarını aktaralım. Bu sayede sizlere ifade etmek istediklerimizi çok daha rahat bir şekilde açıklayabiliriz. Öncelikle sihirli kelimemiz Ekinokstan başlıyoruz.

Nedir bu Ekinoks, ne işe yarar?

 

Ekinoks, kelime anlamı olarak “gece ile gündüzün eşitlendiği gün” demektir. Sizlerin de açıklamadan anlayacağı üzere Coğrafi bir olay, buna bağlı olarak da coğrafi bir terim anlamı taşır. Bildiğiniz gibi geceler ve gündüzlerin süresi bulunduğumuz döneme göre farklılık gösteriyor. Kış aylarında geceler daha uzun, yaz aylarında da ise gündüzler daha uzun yaşanır. Bahar dönemlerinde ise geçişler gerçekleşir. Bu geçişlerin sonucunda Yazın ve Kışın iki kez gece ve gündüzün eşitlendiği gün oluşur. Bu nedenle de İlkbahar ve Sonbahar olmak üzere iki kez ekinoks olur.

Sonbahar ekinoksu ne zaman olur, gecikme neden yaşanır?

 

Sonbahardaki eşitlenme 23 Eylül tarihinde güneş ışınlarının dünyamıza dik gelmesi sonucunda gerçekleşir. Coğrafi kitaplarda bu şekilde yazılıp, eşitlenme tarihi kabul edilse bile işleyişte bu durum 2 gün gecikmeli olarak yaşanıyor. Bunun nedeni ise şöyle açıklanmaktadır,

Dünyamızın Elips bir yapısı bulunuyor. Bu nedenle güneş ışınlarından bazen uzaklaşıyor, bazen de yakınlaşıyor. 3 Ocak tarihini Güneşin Dünyaya en yakın olduğu an olarak kabul edip bu olaya perihel adı verilmektedir. 4 Temmuz da da güneş ışıklarının en uzak olduğu dönem yaşanır ve afel ismi verilir. Dünya elips yapısı nedeni ile güneşe yaklaştıkça güneşin çekim kuvvetinin azalması sonucundan paralel olarak dünyanın yörünge gücü azalacaktır. Hatta şubat ayının 28 çekmesinin nedeni de bu olay. Dünyanın güneşten uzaklaşmaya başladığı dönemde yörünge üzerindeki hızı azalacağı için Kuzey Yarım Kürede yaz mevsimi 2 gün uzar. Bu dönem hızın oldukça yüksek olduğu bir ana rastladığı içinde iki gün kısa sürer ve Ekinoks iki gün geç yaşanır. 

İlkbahar ekinoksun da ise bu durumdan etkilenmediği için 21 Mart tarihinde gece ve gündüz eşitlenmesi yaşanacaktır.