Blog

Sigortadan Hasarlı Araç Nasıl Alınır?


Sigortadan Hasarlı Araç Nasıl Alınır?

Ağır hasarlı araç nasıl alınır sorusunu yanıtlamadan önce sigorta şirketlerinin ve hasarlı araba satışlarının nasıl işlediğini bilmek gerekir. Ağır hasarlı araçlar tamir edilerek veya edilmeyerek piyasaya nasıl kazandırılır? Sigorta şirketleri neden ağır hasarlı/pert arabaları satar? Hasarlı araç almak için nasıl bir yol izlenir?

Sigorta Şirketleri Ağır Hasarlı Arabaları Neden Satar?

 

Diyelim ki, sigorta şirketinin müşterisi onarım yapılamayacak kadar yüksek rakamlarda bir kazaya karıştı. Bu durumda masrafı sigorta şirketinin ödemesi gerekiyor. Ve size aracınızın değerini, devletin noter vasıtasıyla belirlediği tutarlar üzerinden ödüyor. Ardından müşterinin kaza yaptığı o araca tamir masrafı yapmıyor ve hasarlı haliyle ile ihaleye çıkarıyor. Araba tamiri ile uğraşan, işi hasarlı arabaları alıp tamirini yaptıktan sonra satmak olan birçok özel firma, sigorta şirketlerinin bu ihalelerine giriyor ve pert araçları satın alıyor.

Peki sigorta şirketleri neden bu arabaları satar? Tabi ki masrafını azaltmak için. Örneğin kazalı araç sahibine arabasının değeri olan 80 bin TL'yi vermiş ve elinde kalan kazalı aracın tamir masrafları 50 bin TL; sigorta şirketi 50 bin TL vermek yerine aracı 30 bin TL'ye satıyor. Dolayısıyla 130 bin TL zarara gireceğine 110 bin TL zarara giriyor.

Hasarlı Araçlar Piyasaya Nasıl Geri Kazandırılır?

Sigorta şirketlerinin pert araç ihalelerine katılan oto tamir firmaları bu araçları tamir etmek üzere alırlar. Ardından Tamirini yaparak satarlar. Böylece hasarlı araçlar piyasaya geri kazandırılmış olur. Pert araçları tamir edip ticaretini yapmanın şöyle bir cazibesi var; piyasada satılan aynı model ikinci el araçtan daha uygun fiyatlı olmaları söz konusu.

Aracınız perte çıkarsa sigorta ne kadar öder merak ediyorsanız https://otoringo.com.tr/blog/arac-perte-cikarsa-sigorta-ne-kadar-oder

Sigortanın Sattığı Hasarlı Araç Nasıl Alınır?

Hasarlı aracı alacak olan kişi ya da firma eğer arabayı zarar etmeyecek şekilde tamirini yapabileceğini düşünüyorsa sigorta şirketlerinin ihalelerini takip eder. Şahıslar ya da şirketler hasarlı araçların satış ilanlarını gazetelerden, internetteki hasarlı araç satış sitelerinden veya sigorta şirketlerinin kendi bültenlerinden takip edebilir. 

Bir aracı almak istediğinde ihaleye başvuru yapması gerekir. Başvuru için gerekli birkaç belgeyi tamamladıktan sonra her araç için tahsis edilmiş geçici teminat bedelini de hazırlayıp ödemesi gerekiyor. Bu işlemlerden sonra ihaleye katılabilir. İhaleyi kazanamadığı durumda ise geçici teminat bedeli kendisine iade edilir.

 

İcradan araba nasıl alınır merak ediyorsanız https://otoringo.com.tr/blog/icradan-araba-nasil-alinir