TOGG Türkiye’nin Yerli Otomobili Otoringo - TOGG | Türkiye’nin Yerli Otomobili

Blog

TOGG | Türkiye’nin Yerli Otomobili


TOGG Türkiye’nin Yerli Otomobili
TOGG | TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİ !!

Türkiye'nin 60 yıllık rüyası  ilk yerli otomobili, büyük bir organizasyonla tanıtıldı. Dünyada büyük yankı uyandıran SUV ve Sedan modelleri için kurumlar ve tüketiciler sıraya girdi.

İLK YERLİ ARABA HAVALİMANLARINDA GÖSTERİLECEK

2022 yılında seri üretime geçecek olan ilk yerli arabayı Devlet Hava Meydanları İşletmesi tüm havalimanlarında Follow me kullanacağını açıkladı.

YERLİ OTOMOBİLİN AVANTAJLARI

2022 yılında yollarda olacak yerli otomobil avantajlarıyla öne çıkıyor. Menzili 500 kilometre. Diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj oluyor. Yakıt maliyeti de oldukça düşük.

Tamamıyla elektrik ile çalışan  Türkiye'nin yüzde yüz elektrikli yerli otomobili, görünüşü ve özellikleriyle herkesi büyüledi. 300 ve 500 kilometre olmak üzere 2 farklı pil seçeneğine sahip yerli otomobil  şimdiden 120 bini aştı. Bu sayının gün geçtikçe daha artması bekleniyor.

YERLİ OTOMOBİL YAKIT TÜKETİMİ

Yerli otomobil diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj oluyor, yerli otomobilin deposu 30 dakikada doluyor ve 500 kilometre yol gidebiliyor. Aracın bataryasının dolum maliyeti ise sadece 60 lira. Benzinli bir araç dikkate alındığında 500 kilometre için yakıt maliyeti 350 liralara geleceği söylenebilir. Bu da önemli bir avantaj sağlamış oluyor.

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

180 km/h üst limite sahip olan araçta rejeneratif frenleme sistemi mevcut. Bu sistem frene basıldığında açığa çıkan enerjinin depolanmasını ve tekrar kullanılmasına olanak sağlıyor.

Araç iki farklı motor seçeneği ile bizlerin karşına gelecek. dört çekişli modelinde 0 – 100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşıyor ve 400 beygir gücünde. Arkadan itişli motora sahip olan yerli otomobil ise 200 beygir gücünde 0 – 100 km hıza 7.6 saniyede ulaşıyor.
Otomobil, kullanım durumuna göre 300km+ ve 500km+ olmak üzere bizlere iki seçenek sunuyor. Bunun yanında bizi şaşırtan diğer bir durum ise aracın 30 dakikada şarj olabilecek olması.Otomobilde dikkat çeken diğer bir özellik ise internet üzerinden güncellemeler alınacak olması. Diğer elektrikli arabaların bir kısmında gördüğümüz bu özelliğin milli aracımızda da olması gurur verici.
Araç Bursa’da kurulacak olan fabrikada üretilecek ve bu iş için TOGG 22 milyar lira yatırım yapacak.