Trabzon'dan Artvin'e Otoringo - Trabzon'dan Artvin'e

Blog

Trabzon'dan Artvin'e


Trabzon'dan Artvin'e

Karadeniz turuna Trabzon’dan başlamak iyi bir fikir çünkü burada yolculuk için ihtiyacınız olan her şey bulunuyor. Yol atıştırmalıklarını, kamp yapmayı düşünüyorsanız gerekli malzemeleri ve tur için ihtiyacınız olan aracınızı burada temin edebilirsiniz. Trabzon Havalimanı araba kiralama ile arabanızı teslim aldıktan sonra yeşilliklerle dolu Trabzon-Artvin yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Karadeniz'in bu güzel yollarında Otoringo araçlarının rahatlığı ile keyifli bir yolculuk diliyoruz.

Uğramanız gereken ilk nokta Ayasofya Müzesi. Trabzon Havalimanı’ndan Ayasofya’ya gitmek çok kolay. Ondan sonraki durağınız kesinlikle Atatürk Köşkü olmalı. Müzede 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıla ait mobilyalar, porselenler, halılar ile Atatürk’e ait tablolardan oluşan etnografik nitelikli 344 adet eser sergileniyor.

Sümela Manastırı

Manastırın içi değil, çevresi de muazzam. O yüzden bir sonraki durağınız Sümela Manastırı olmalı. Hamsiköy-Sümela Manastırı arası 40 kilometre. En az Hamsiköy yolu kadar virajlı bir yol sizi bekliyor. Trabzon-Gümüşhane yolu üzerinden Ardıçlıyayla Köyü Yolu ve sonrasında Maçka Yolu rotasını izleyin. Maçka’ya vardığınızda sizi konforlu asfalt yol karşılayacak. 16 km uzaklıktaki Altındere Köyü’nden sonra viraj ve tepeler yine sizi bekliyor. Seyir keyfi harika olan bu yolda dikkatli olmanızda yarar var.  

Uzungöl

Sabahın erken saatlerinde muhteşem doğa eşliğinde bir Karadeniz kahvaltısı için Uzungöl en doğru adres. Gölün kenarında toplanan dağlar, muhteşem Karadeniz havası ve kültürüyle bu turun en anlamlı noktalarından biri burası. Trabzon merkezden Uzungöl’e gitmek için Rize yönüne doğru gidiyorsunuz ve Karadeniz sahil otobanına ulaşıyorsunuz. Yolu takip ettiğinizde Yomra, Sürmene ve Of yönünden Çaykara’ya varmanız gerekiyor. 95 kilometre uzunluğundaki yol yaklaşık 1 saat 40 dakika sürüyor. Uzungöl’e ulaşım oldukça kolay. Yolun sonunda sizi muhteşem bir güzellik bekliyor. Uzungöl’e varana kadar da sizi muhteşem balık restoranları ve çay bahçeleri karşılayacak. Eğer Uzungöl’de yemek yemek gibi bir planınız yoksa bu muhteşem yol üstü mekanları tavsiye ederiz. Fakat Uzungöl’e vardığınızda kuymaklı, mısır ekmekli, taze çaylı kahvaltıların ve muhteşem pide sofralarının olduğunu unutmayın.  

Uzungöl’de bir gün geçirerek dinlenmek isteyenler olabilir. Uzungöl’de konaklama çok çeşitli. Birçok otel ve pansiyon bulunuyor. Göl ya da yayla manzaralı ahşap Uzungöl evleri, bir geceyi orada geçirmeye kesinlikle değer.  

Fırtına Deresi

Rize’de ilk durağımız Çamlıhemşin. Kaçkar Dağlarının asi nehri Fırtına Deresi burada sizi bekliyor. E-70 karayolu üzerinden varacağınız Fırtına Vadisi için 152 kilometre yol gitmeniz gerekiyor. Rize merkezden Ardeşen’e, oradan Ardeşen-Çamlıhemşin yoluna sapıyorsunuz. Fırtına Deresi’ne ulaştığınızda sizi gürül gürül bir nehir, raftingciler ve muhteşem alabalık restoranları bekliyor. Uzungöl’ün sakinliğinden sonra Fırtına Deresi’nin adrenali sizi heyecanlandırabilir.

Zilkale

Zilkale-Fırtına Deresi arası 15 kilometre. Yol boyunca size Fırtına Deresi ve nehrin üzerinde bulunan tarihi taş köprüler eşlik ediyor. Zilkale’yi bulmak için Fırtına Deresi’ni takip etmeniz yeterli. Bizans döneminde gözetleme kulesi olarak kullanılan ve tarihi çok eskilere dayanan Zilkale, hikayesi, mimarisi ve çevresindeki doğa ile her seyahatçiyi kendine hayran bırakacak kadar özel. Denizden 750 metre, hemen altında akmakta olan Fırtına Deresi’nden ise 100 metre yükseklikte, sarp bir kaya üzerinde yer alan ve 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor.

Ayder Yaylası

Halil Şişman Caddesi üzerinden yapacağınız 15 kilometre yolculuk sonrası sağa dönerek Ayder Yaylası yoluna sapmanız gerekiyor. Yol yaklaşık 50 dakika sürecek. Tam 29 kilometre uzunluğunda olan bu yol, oldukça keyifli fakat siz yine de dikkatli olmalısınız. Uçsuz bucaksız yayla manzarasını görür görmez Ayder’de olduğunuzu anlayacaksınız. Palakçur, Kavron, Pokut ve Sal yaylalarıyla birlikte, dünyada eşi benzeri olmayan Gelin Tülü Şelalesi de görmeye değer.

Artvin Şelale ve Yayla Turu

Trabzon Havalimanı'ndan kiraladığınız araba ile Artvin'e ulaştınız.

Ve artık hedef Artvin’in muhteşem doğası. Artvin başlı başına bir Doğu Karadeniz turu sayılabilir. Artvin’in merkezi noktalarında yollar gayet rahat fakat yayla yolları oldukça virajlı. Bölgede heyelan vakaları da çok fazla oluyor. Bu nedenle bir viraj sonrası karşınıza bir kaya çıkabilir. Bu tür yollarda her zaman yavaş gitmeye dikkat edin.

Artvin’de görebileceğiniz tarihi ve kültürel yerler de çok sayıda ama vaktinizin çoğunu doğaya ayırmalısınız. Borçka, Karagöl ve Camili Havzası, kamp yapmak ve doğa yürüyüşlerine çıkmak için mükemmel rotalar. Biraz heyecan istiyorsanız Kaçkar Dağları’nı keşfe çıkın. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda yaşayan 30 farklı memeli, yüzlerce kuş türü ve binlerce bitki çeşidi dağları canlı kılıyor.

Adrenalin tutkunu biriyseniz Çoruh Nehri’nde rafting turları düzenleniyor. Çoruh Nehri, rafting dünya dünya sıralamasında ilk onda ve zorluk derecesi 5’e kadar çıkabiliyor.

Boğa güreşi izlemek için İspanya’ya kadar gitmenize gerek yok, Kafkasör yaylasında her yıl Artvin Sanat Kültür Turizm Festivali çerçevesinde boğa güreşleri düzenleniyor.

Artvin’de arabanızı Merçuna şelalesi yakınlarına sürün. Şelalelin kulaklarınıza dolan çağıltısı, bütün iç sıkıntılarınızı akıntıyla beraber uzaklara götürecek.

Maçahel, Cehennem Deresi Kanyonu, Ardanuç da Artvin’de görülmesi gereken diğer yerlerden.

Otoringo arabaları ile umarız keyifli ve konforlu bir yolculuk geçirmişsinizdir.