Blog

Yaz Aylarında Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Yaz Aylarında Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her mevsimde araç kullanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Yaz ve kış aylarında uzun yolculuk yaparken bazı problemler ile karşılaşabilirsiniz. Sizin kadar aracınızın da her mevsime göre uzun yolcuğa hazır olması gerekmektedir. Yaz aylarında çoğu insan tatile gitmeyi tercih eder ve yaz aylarında araç kullanmak gerçekten bunaltıcı olabilir. Tatile gitmeden öncede aracınızın bazı bakımlarını yaptırmanız ve kontrol ettirmeniz gereken yerler vardır. Otoringo’ dan araç kiralama hizmeti aldığınızda bu konular da içiniz rahat olabilir. Çünkü Otoringo müşterilerine sunduğu araçların hepsinde yaz ve kış aylarında bakımları yapılmaktadır. Tam anlamıyla uzun yolcuğa uygun hale getirilmektedir. Tabi ki aklınızda bir soru kalmaması için sıraladığımız bu maddeleri uygulayabilirsiniz.  Peki “Yaz aylarında araç kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?” soruyu sizden duyar gibiyiz. Otoringo olarak sizin için bu sorunun cevabını jakuzi araştırdık. 
 

 • Uzun yol seyahatlerinde kesinlikle rahat bir kıyafet ve pamuklu yazlık ayakkabı giymek sürüş zevkinizi arttıracaktır.
   
 • Sizi sıkıp içerisinde terleyeceğiniz kıyafetlerden kaçının, buna ek olarak aşırı güneş ışığından kaynaklı görüş sorunlarını önlemek için güneş gözlüğü kullanabilirsiniz.
   
 • Bol bol sıvı tüketip yanınızda ağır olmayan ufak atıştırmalıklara yer vermelisiniz
   
 • Maske, kolonya, çöp poşeti, kâğıt havlu, kâğıt mendil ve ıslak mendili aracınızdan eksik etmemelisiniz.
   
 • Aracınızla uzun yola çıkmadan önce, aracınızın su haznesini kontrol etmeniz gerekmektedir. Aracınızda su azalması gerçekleştiğinde aracınız belli bir süre sonra hararet yapmaya başlar.
   
 • Sürücünün uzun yola çıkmak için yeterince dinlenmemiş ve uykusuz olması dalgınlık oranını arttıracağından kesinlikle yola yorgun çıkılmamalıdır.
   
 • Özellikle uzun sürüşlerde kısa süreli de olsa molalar vermeye özen gösterin. En az 2 saatte 15 dakikalık molalarla hem kendinizi ve hem de aracınızı dinlendirin.
   
 • Araba kullanmak için eğer mümkünse havanın serinliği kontrol edilmeli, sıcağın en yüksek olduğu zamanlarda yola çıkılmamalıdır. Sabaha karşı saatleri ya da akşam üstünü tercih edebilirsiniz.
   
 • Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle eriyen asfalt, yolun kayganlaşmasına neden olarak kaza riskini artırır böyle bir vaziyette lütfen kontrolü elden bırakmayın hızınızı azaltarak devam edin.

2021'de Çıkacak Araba Modelleri Hakkındaki Yazımızı Okudunuz mu? 


Zorunlu değil; ama aracınızın yaz bakımını yaptırmanız güvenliğiniz için oldukça önemli. Aracınız kışın zor şartları nedeniyle etkilenmiş olabilir ve siz bunun farkında olmayabilirsiniz. Düzenli bakımlar ve rutin kontroller ile hem sürücü hem de trafikteki herkesin can sağlığı korunmuş olur. Motoru incelemek, silecekleri kontrol etmek, kışlık lastikleri çıkarıp yaz lastiğini takmak, eğer lastikleri değiştirdiyseniz lastiklerinizin havasını kontrol etmek gibi farklı noktaların kontrollerini ve bakımı konusunda yetkili servislerden yardım alabilirsiniz. 

Siz farkında olmasanız da mevsim şartları pek çok şeyi olduğu gibi sürüş kalitenizi de etkiler. Yaz mevsiminde aracınızın içerisinin ideal sıcaklıkta olması, uykunuzun gelmesi ya da aşırı terleme nedeniyle dikkat dağınıklığı gibi sorunların önüne geçebilir. Bundan dolayı, kış aylarında olması gerektiği gibi, yazın da güvenli sürüş için klima bakımınızı ihmal etmemek gereklidirTüm bunlara ek olarak aracın klimasının göğsünüze ve yüzünüze üflemediğinden emin olun, köşelere doğru havalandırın ve en az 15-20 dakika da bir aracın camlarını açıp serinletmeyi unutmayın.

Otoringo olarak size yaz aylarında araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık. Bu yazı okuduktan sonra artık daha da dikkat edebilirsiniz. Bundan sonraki uzun yollarınızda Otoringo iyi yolculuklar diler. Eğer Otoringo’dan araç kiralama yapmak istiyorsanız web sitemiz üzerinden araçları sorgulayabilir, 0 850 840 0655 numaralı çağrı merkezimizden rezervasyon oluşturabilirsiniz.