Yeşil Dünya: Ayder Yaylası Otoringo - Yeşil Dünya: Ayder Yaylası

Blog

Yeşil Dünya: Ayder Yaylası


Yeşil Dünya: Ayder Yaylası

Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı. Burası o kadar yeşil ki uzun zamandır doğa yolculuğuna çıkmadıysanız kendinizi cennette hissedeceksiniz. Aracınızla Rize’ye ulaştıktan sonra Fırtına Deresi ile paralel ilerleyen Ayder Yaylası Yolu’nu kullanarak bölgeye ulaşabilirsiniz.

Samsun araç kiralama, Ordu-Giresun araç kiralama hizmetlerimizi kullanarak Karadeniz'in güzel yollarında keyifli seyahat edebilirsiniz. Araçlarımızı görmek ve incelemek https://otoringo.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Trabzon Havalimanı araç kiralama ile aracınızı deposu dolu şekilde temin edebilirsiniz. Trabzon Havalimanı’na indikten sonra Karadeniz turuna Otoringo araçları ile çıkma konforu!  

Trabzon Havalimanı ile Ayder Yaylası arasında yaklaşık 150 kilometrelik bir yol bulunuyor. Mola vermezseniz bu yolu 2 saatte bitirebilirsiniz ama bu çevrede bu kadar fazla güzellik varken tabii ki böyle bir şey mümkün değil.  

Ayder Yaylası gezisi, Karadeniz’in en huzurlu aktivitelerinden biri olarak doğasever her insanın hayatında en azından bir kere olsun deneyimlemesi gereken etkinliklerden. Kaçkar Dağlarının çam ormanlarıyla kaplı, yaz aylarında ayrı, kış aylarında ayrı, bahar aylarında ise tarif edilemeyecek kadar güzel olan Ayder Yaylası; kaplıcaları, lezzetli yemekleri ve sıcakkanlı insanları ile Rize’de görülmesi gereken yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Ayder’in iki yönü var: Çay bahçelerinin ve restoranlarının bulunduğu turistik taraf ve doğa ile daha iç içe olan kamp alanı.

Trabzon’dan Rize’ye giderken E70 otoyolunu kullanacaksınız. Sahil kenarından giden bu yol mükemmel manzaralara sahne oluyor ama siz gözünüzü yoldan ayırmayın. Manzara seyretmek istiyorsanız da bu mola yerlerini es geçmeyin:

Sürmene

Sürmene bir sahil ilçesi. Sürmene Tersanesi’ni görmenizi öneriyoruz çünkü buradaki gemi üretiminin tarihçesi antik dönemlere kadar uzanıyor.

Karadeniz’in en modern ilçelerinden Sürmene, el işçiliği ile öne çıkıyor. Sürmene’den ne alınır diye merak ediyorsanız Sürmene bıçağı oldukça kaliteli ve ünlüdür. Metal işçiliğinin üst düzeyde olduğu Sürmene’den hediyelik eşya almak istiyorsanız Sürmene çakısı da tercih edebilirsiniz.

İlçeyi terk etmeden önce meşhur Sürmene pidesini tadarak karnınızı doyurabilirsiniz.

Çayeli

Çayeli, yeşil ile mavinin dans ettiği bir ilçe. Tertemiz havası ciğerlerinizi temizleyecek ve sizi yenileyecek. Burada mola vermeyi düşünüyorsanız Ağaran Şelalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Son Durak: Ayder Yaylası

Ayder Yaylası’nda yapılacak birçok şey ve görülecek birçok yer var. Her mevsim ayrı güzel olan Ayder Yaylası, mükemmel doğası ve şifalı kaplıcalarıyla tüm yorgunluğunuzu alacak. Burada huzurla dinlenebilir ve yeşil ile kahverengi tonlarının mavi rengiyle dans ettiği manzaraların tadını çıkartabilirsiniz. Peki, nereden başlamalı? Öncelikle nasıl bir gezi beklediğine göre görmek istediğin yerler değişebilir. Ayder Yaylası gezisi, ilk paragraflarda bahsettiğimiz gibi iki karakterli. Yaylanın merkezine ulaştığın anda tatil sezonlarında seni bir turizm beldesi karşılayacak. Sağlı sollu restoranlar, çay bahçeleri ve mağazalar, Kaçkar Dağları manzaraları eşliğinde keyifle çayını yudumlamak ya da bölgenin organik tatlarından tecrübe etmek için birebir. Özellikle mayıs ayında ve sonrasında burası tam anlamı ile cıvıl cıvıl oluyor. Kafelerde oturan insanlar bol oksijenli havayı içine çekerken keyifli sohbetler etrafa yayılıyor. Tabii ki bu herkese göre değil. Mesela sen doğanın sessizliğini arıyorsan ve kamp yapmak istiyorsan aşağıdaki noktaları Ayder Yaylası gezisi sırasında görmeni tavsiye ederiz.  

Ayder Kaplıcaları

Kaplıcanın geçmişinin de çok eskiye dayandığını buraya ekleyelim. Osmanlı zamanlarında bile insanlar buraya şifa bulmak için gelirmiş. Burada 50 C dereceye kadar yükselebilen sıcaklıklarda doğal sular, kaplıcalara dönüştürülmüş. 22:00’ye kadar açık olan tesisteki havuzlar, sımsıcak suların içinde rahatlamak, eklem ve romatizma ağrılarından kurtulmak isteyenler için birebir.

Fırtına Vadisi

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yayımlanan “koruma altına alınması gereken yerler” listesinde kendine yer bulan Fırtına Vadisi, Türkiye’nin ünlü rafting rotalarından Fırtına Deresi’nin bulunduğu bölgeye deniyor. Kaçkar Dağlarının zirvelerinden gelen coşkun suların çevresinde kamp yaparken ya da gezinirken doğanın harikaları karşısında büyülenmemek imkansız

Gelintülü Şelalesi

Ayder Yaylası’nın ilkbahar ve yaz aylarında en güzel yerlerinden biri, Gelintülü Şelalesi ve çevresidir. Kaçkar Dağlarından coşku ile aşağıya doğru akan Gelintülü Şelalesi, biçimi ve bembeyaz köpüren suları ile gerçekten bir gelin tülüne benziyor.

Kaçkar Sıradağları ve Ormanları

Rize ve Hopa arasında yer alan bu heybetli dağ topluluğu, içerisinde birçok yaylayı, ormanı, gölü ve nehri barındırıyor. Yılın belirli dönemlerinde dağcılık ekipleri tarafından keşfe çıkılan bu dağların Ayder Yaylası civarındaki ormanlarında günübirlik doğa turlarına çıkmak mümkün.

Kavrun, Huser ve Avusor Yaylaları

Kaçkar Dağları, dağcıların popüler rotalarından biri. İşte, o dağcılar, tırmanış başlamadan önce Ayder Yaylası’na geliyor, sonra da Kavrun, Huser ve Avusor yaylaları üzerinden maceraya atılıyor.